MĚSTO ALBRECHTICE | Silný zážitek zajistili žáci ZŠ Město Albrechtice při předávání titulu Fairtradová škola. Silným textem a choreografií na motivy písně Michaela Jacksona dali vědět, že se zajímají o to, jakým způsobem a za jakých podmínek vznikají věci, které denně používáme.

Foto: Fairtradová města

Titul převzala ředitelka školy Regina Hajná spolu s paní učitelkou Michaelou Kubiszovou a aktivními žáky školy. Škola se stala první školou, která oficiálně podporuje fair trade v Moravskoslezském kraji a připojila se tak k dalším dvaceti školám v celé České republice.

Základní škola Město Albrechtice splnila všechna kritéria k udělení titulu Fairtradová škola. Mezi ta patří založení řídící skupiny, realizace výukových programů globálního rozvojového vzdělávání a dalších projektů na škole, oficiální podpora fair trade podepsáním deklarace vedením školy, podpora spotřeby fairtradových výrobků a práce s veřejností.

„Naše škola byla myšlenkou fair trade nadšena a zasažena díky příchodu paní učitelky Michaely Kubiszové. Na škole se podařilo propojit téměř všechny vyučovací předměty v rámci projektů zabývajících se udržitelným rozvojem, ochranou přírody a spravedlivým obchodem. Žáci se zapojili s nadšením. Je důležité, aby si děti již v raném věku začaly osvojovat osobní zodpovědnost a uvědomovat si, že témata, která na škole probíráme, spolu souvisí,“ uvedla ředitelka školy Regína Hajná. 

„Žáci se do projektů zapojili s nadšením, sami natočili dokument Globální oteplování. Ve školním roce 2016/17 jsme se na škole začali věnovat tématu spravedlivého obchodu v rámci projektu Poznej své boty. Uspořádali jsme výstavu, několik workshopů a v hudební výchově vznikly dokonce dvě písničky k tématu výroby obuvi, ke kterým žáci sami složili texty, a ty pak nazpíval pěvecký sbor školy. K výuce využíváme například materiály organizace NaZemi. Jsem ráda, že se na naší škole všichni žáci, učitelé i vedení školy nadchli pro šíření myšlenky fair trade,“ dodává paní učitelka Michaela Kubiszová.

Na škole se rovněž podařilo uspořádat Férovou snídani, do které se zapojilo 102 účastníků. Nově je pro hosty školy zajištěna jako pohoštění fairtradová káva i čaj. Také ve sborovně mají všichni vyučující volně k dispozici fairtradové kávy a čaje různých značek a druhů. „Na všech našich akcích podporujících myšlenku fair trade a udržitelného rozvoje je nabízeno zdarma i k prodeji mnoho fairtradových dobrot. Žáci nižšího stupně v rámci kroužku vaření pečou buchty nebo sušenky s použitím fairtradového kakaa. Ráda bych, aby se z fairtradových potravin častěji peklo či vařilo nejen v žákovské kuchyňce, ale i ve školní jídelně,“ doplňuje paní učitelka Michaela Kubiszová.

V České republice je nyní již celkem 21 základních i středních škol s titulem Fairtradová škola propagujících myšlenku fair trade, tedy myšlenku spravedlivého obchodu v tzv. rozvojových zemích.

Zdroj: Fairtradová města