JESENÍKY | Letečtí záchranáři v úzké spolupráci se členy Horské služby Jeseníky zasahovali v sobotu 9. dubna u turisty zraněného v obtížně přístupném terénu údolí Bílé Opavy na Bruntálsku.

Foto: HZS MSK

Krajské operační středisko ZZS MSK přijalo v dopoledních hodinách tísňové volání k úrazu muže na značeném turistickém chodníku a na místo se vydali horští záchranáři. Následně byl nutný rovněž zásah vrtulníku.

„Osmatřicetiletý muž se při pohybu v hlubokém horském údolí poranil v oblasti dolní končetiny. Prvotně byl ošetřen hlídkou horské služby, avšak jeho pozemní transport z místa události by byl komplikovaný a zdlouhavý. Proto bylo rozhodnuto o zásahu leteckých záchranářů. Po příletu byl pomocí palubního jeřábu ke zraněnému spuštěn lékař, přitom bylo zapotřebí využít lana v délce 33 metrů,” uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

„Pacient byl zajištěn pro vyzvednutí v záchranné síti a přenesen v podvěsu na stanoviště horské služby Praděd. Následně mu tým LZS poskytl tepelný komfort, podal léky tlumící bolest a přeložil na palubu stroje. Muž byl poté transportován na urgentní příjem ostravské Fakultní nemocnice, “sdělil závěrem Humpl.