ČR | V látkách na zpevnění nehtů se nalézají alergeny, karcinogenní látky a chemikálie, které narušují hormonální rovnováhu v těle.

Foto: ilustrační – Pixabay

Výrobci doporučují bojovat s problémem tenkých a lámavých nehtů intenzivnějším aplikováním zpevňovače po dobu několika týdnů a poté jej používat méně, ale dlouhodobě. Uživatel tak přichází do pravidelného styku s jejich chemickými složkami. Některé z nich se vypařují a snadno tak může dojít k jejich vdechnutí.

Hlavní účinnou látkou zpevňovače nehtů bývá formaldehyd. Ten patří k chemikáliím s předpokládanou karcinogenitou a je prokázáno, že způsobuje alergie. Dalšími problematickými složkami jsou benzofenon-1, benzofenon-3 nebo trifenylfosfát, jejichž použití v kosmetických přípravcích je povoleno, jsou však považovány za endokrinní disruptory. Samotný zpevňovač nehtů zdraví neovlivní, ale zmíněné látky se vyskytují v mnoha dalších přípravcích, a proto může dojít k takzvanému koktejlovému efektu. Při něm se účinek všeho, s čím přijdeme do styku, nahromadí a pak nám skutečně uškodí.

Neobejdete-li se bez zpevňovače nehtů, dodržujte několik základních pravidel. Sledujte složení produktů, které kupujete, a snažte se vyhnout zmíněným nebezpečným látkám. Nenanášejte jej na kůži, stejně jako žádné jinélaky, snížíte tak vystavení nežádoucím účinkům. Při zacházení s laky a zpevňovači nehtů dobře větrejte, abyste nevdechovali škodliviny.

Zdroj: dTest