V loňském září 2024 bylo povodí Odry zasaženo regionální povodní, která měla katastrofální až apokalyptický průběh s následky do všech činností společnosti. Podařilo se od červencové povodně 1997 do povodně ze září 2024 zlepšit ochranu proti povodním a zmírnit nebo zabránit povodňovým škodám? Podle reakce médií, kde převažují negativní komentáře, by se zdálo, že se udělalo málo, ale v dalším popisu uvádíme, jak je tomu ve skutečnosti.

Foto: Leo Dedek

Podle zákona o vodách v platném znění se postupně podařilo stanovit ve spolupráci s příslušnými vodoprávními a stavebními úřady a samosprávami záplavová území včetně jejich aktivních zón
na délce kolem 1 255 km vodních toků. U úseků toků s významným povodňovým rizikem byla vymezena 500-letá voda a úřady se samosprávami měly tyto údaje za povodně 09/2024 k dispozici. Pro 73 drobných vodních toků byly zpracovány provozní studie. Díky institutu oprávněného investora se daří záplavová území s aktivními zónami stanovená opatřením obecné povahy postupně uplatňovat do územních plánů měst a obcí, a tak předcházet povodňovým škodám. Stanovené záplavové území 100-leté vody bylo přiléhavé průběhu povodně 09/2024 a pokud ne, tak příčinou bylo významné překročení 100-letých průtoků. V roce 1997 byly tyto práce v počátcích a informací
o záplavových územích bylo minimum.

Bylo postupně vybudováno 171 měřicích a 6 retranslačních stanic, které prakticky v reálném čase přenáší měřená data na Vodohospodářský dispečink státního podniku, který pracuje v nepřetržitém provozu. Měří se vodní stavy na vodních dílech, srážky, které padají na povodí a průtoky v řekách
a potocích. Po celou dobu povodně 09/2024 celý systém perfektně fungoval bez větších poruch, pokud nebyla měřicí stanice zničena povodňovou vlnou. Systém je provozován ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, který zajišťuje s několikadenním předstihem predikci srážek.

 

Nic z toho v roce 1997 prakticky nebylo k dispozici. Přenos dat zajišťuje i veličiny technicko-bezpečnostního dohledu na vodních dílech a v on-line režimu je tak zajištěna představa o jejich chování za povodní a nejenom během nich, ale i v tzv. mírovém stavu, což významně přispívá k bezpečnosti vodních děl. Byl dokončen a pro celé povodí sestaven srážko-odtokový model, do kterého vstupují měřená data a kterým se provádí operativní optimalizace údolních nádrží tvořících s koryty toků, s jezy a převody vody Vodohospodářskou soustavu povodí Odry.

 

Díky tomuto systému, který v roce 1997 neexistoval, se nyní ochránilo před povodní 26 obcí a měst a snížily se povodňové škody v dalších 15 lidských sídlech. Malé vodní nádrže pak ochránily nebo zmírnily škody u dalších 9 měst a obcí. Celkem tak vodohospodáři poskytli ochranu 50 městům a obcím. Prostřednictvím Integrovaného bezpečnostního centra je během povodní zajištěna informovanost
o stavu na vodních dílech a vodních tocích, předpovědi průtoků a možném ohrožení lidských sídel.

 

Po povodni 1997 se odstranilo 444 povodňových škod a jako prevenci proti povodním se ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství podařilo za posledních 25 let zajistit výstavbu kolem 80 protipovodňových staveb za cca 3,9 mld. Kč, které ochránily nebo zmírnily povodňové škody nebo dostatečnou dobu odolávaly katastrofálním povodňovým vlnám a poskytly tak pobřežníkům čas na evakuaci a záchranu lidských životů. Dalších 15 opatření je nyní ve výstavbě nebo se připravují.


A to se v současnosti často provádí údržba toků přírodě blízkým způsobem s řadou humanizačních prvků pro lepší volnočasové vyžití obyvatel Moravskoslezského kraje a turistů, kteří zde zavítají. U již starších vodních děl byla prováděna řádná péče o vodní díla a byly postupně modernizovány nejvýznamnější přehradní hráze, které nyní převedou bezpečně kontrolní povodňovou vlnu Q10 000.
A to v minulosti standardem nebylo.

A nyní tato intenzivní činnost byla završena potvrzením umístění stavby Vodního díla Nové Heřminovy na řece Opavě jako základního milníku při přípravě této údolní nádrže pro ochranu obcí a měst v povodí horní Opavy před stoletou povodňovou vlnou jako jsou Nové Heřminovy, Zátor, Brantice, Krnov, Holasovice, Opava nebo i Karlovice a Lichnov.

„Vodohospodáři státního podniku Povodí Odry ušli od povodně 1997 obrovský kus cesty, navázali na své předchůdce, kterým je třeba vyslovit poděkování a úctu za to, že nám zanechali k užívání nadčasová vodní díla a předali neocenitelné zkušenosti, um a rady.“, sdělil technický ředitel státního podniku Povodí Odry Břetislav Tureček a uzavřel, že „z uvedených informací vyplývá zásadní pokrok, bez kterého by povodňové škody povodně 09/2024 byly násobně větší a kterým bylo zabráněno daleko vyšším ztrátám lidských životů.“

 

Poznámka:

  • Za necelé 4 dny od čtvrtku 12.9. do neděle 15.9.2024 spadly na povodí Odry extrémní srážky, které dosáhly úhrnů i více než 500 mm (Lipová lázně – Pomezí 543,5 mm) a jejich celkový objem byl kolem 1,5 miliardy m3 vody.
  • N-leté vody na tocích byly stanoveny nebo odhadnuty mezi 100-letými až 500-letými vodami
    a ojediněle bylo i dosaženo 1000-letých vod (Bělá – Mikulovice odhad 600 m3/s, tj. mírně větší než Q1000, Q100 = 270 m3/s a Q1997 = 335 m3/s).
  • Extrémní úspěšnost tlumicích účinků významných vodních nádrží, které pod přehradními profily ztlumily katastrofální povodňové vlny od 96 do 99 %  (tzn. pro příklad na VD Šance snížení kulminace přítoku z 228 na odtok 3 m3/s) a byly provozovány bez jakýchkoliv bezpečnostních anomálií.
  • Vodní díla – úpravy toků a říční hráze bezpečně a spolehlivě odolávaly velkým vodám do návrhových průtoků, na které byly vybudovány. 
  • Povodňové škody z povodně 09/2024 byly na vodohospodářském majetku státního podniku Povodí Odry stanoveny na necelých 6,1 mld. Kč.

 

Zdroj: Šárka Vlčková, tisková mluvčí, státního podniku Povodí Odry, 

Foto: Povodí Odry

Foto: Povodí Odry

Foto: Povodí Odry