VRBNO POD PRADĚDEM | Šťastně skončila výprava dvou žen, které se vydaly na houby do Vrbna pod Pradědem a za nějaký čas zjistily, že neznají cestu zpátky a zabloudily. Situaci komplikovala skutečnost, že u sebe neměly mobilní telefon a klimatické podmínky se zhoršovaly.

Foto: ilustrační – Pixabay

Ve středu 6. září 2017 v 19.40 hodin přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení šestapadesátiletého muže z Krnova, že pohřešuje svou manželku a dceru, které se mu při houbaření v katastru Vrbna pod Pradědem ztratily. Do pátrání po pohřešovaných ženách se zapojili ihned policisté Územního odboru Bruntál, policejní psovod, kteří propátrali lesní prostor i přilehlé lesní komunikace.

„Vzhledem k rozsáhlému terénu jsme spolupracovali s horskou službou a kolegy z Jeseníku. Situaci komplikovala skutečnost, že ženy u sebe neměly mobilní telefon a klimatické podmínky se zhoršovaly. Do dvou hodin od oznámení ohlásil oznamovatel, že ho manželka s dcerou kontaktovaly, že došly k ubytovně na Bílý Potok. Ženy byly v pořádku a od místa houbaření ušly vzdálenost asi 12 kilometrů,” řekla mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Se začínající houbařskou sezónou policisté apelují také na majitele či uživatele motorových vozidel, aby základním opatřením minimalizovali možnost vloupání do vozidla. Právě zaparkovaná vozidla u lesních cest jsou snadných terčem ke spáchání trestné činnosti, obzvláště když pak majitel vozidla nechá na sedadlech odloženou tašku, peněženku nebo mobilní telefon. Pak se od vozidla na delší dobu vzdálí a pachatel má dostatek času k vloupání.

„Vždy postačí odstranit z pachatelova dohledu jakékoliv věci, které by se staly snadnou kořistí. Auto totiž není trezor! I prázdná taška odložená na sedadle, může vzbudit zájem pachatele, jelikož neví, co je jejím obsahem. Oprava skleněné výplně u vozidla, kterou pachatel rozbil v úmyslu zmocnit se třeba i bezcenné odložené věci, může být pak zbytečnou škodou,” řekla závěrem Jiroušková.

Několik rad pro houbaře:

  1. vzít si s sebou plně nabitý mobilní telefon a vhodné oblečení
  2. chodit do lesa, který dobře znáte
  3. všímat si cesty kudy jdete – případně větších objektů, což napomůže orientaci v terénu
  4. pokud má houbař vážnější nemoc, měl by mít u sebe i léky a měl by zvážit svůj zdravotní stav a síly
  5. v případě, že se houbař ztratí, co nejdříve zavolat rodině či tísňovou linku a zachovat chladnou hlavu, nechodit dokola a chaoticky neměnit směr