KRNOV | Po třech měsících opět míří na Ukrajinu výprava z Krnova složená ze zástupců vedení města, městského úřadu a pracovníků Charity Krnov. Děje se tak na pozvání partnerského města Nadvirna u příležitosti nejvýznamnějších ukrajinských státních svátků Dne nezávislosti a Dne státní vlajky. Delegace odjíždí v úterý 22. srpna, návrat plánuje v sobotu 26. srpna.

Foto: MěÚ Krnov

„Na oslavy těchto svátků bývá vedení města zváno pravidelně. Naposledy se jich účastnilo v roce 2015, kdy slavnosti byly velkolepé. Letos budou naopak velmi skromné, bez jakéhokoliv kulturního nebo doprovodného programu, a my kromě toho, že si položením věnců připomeneme společně s našimi hostiteli 32. výročí vzniku samostatné Ukrajiny, je využijeme především pro předání humanitární pomoci,“ uvedla místostarostka Monika Dudová.

O ni požádal město Krnov starosta Nadvirny. „Jednak jde o vybavení kuchyně nově vybudovaného střediska pro rodiny s dětmi, které do Nadvirny uprchly z východu země. Budou to nerezové pracovní stoly, nerezové nádobí a elektrický víceplotýnkový sporák s indukcí. A jednak pět akustických sirén. Nadvirna již tři sirény využívá a nyní chce varovnými systémy vybavit i okrajové části města. Vzhledem k tomu, že na Ukrajině jsou výhodnější ceny, nepovezeme tyto věci z Česka, ale koupíme je v hotovosti přímo tam,“ řekla místostarostka s tím, že náklady se budou pohybovat kolem 200 tisíc korun a financovány jsou z rozpočtu města, z položky, kterou na pomoc Nadvirně schválili zastupitelé.

Dvě dodávky, které do Nadvirny pojedou, ale nebudou prázdné. Zaplní je dary od soukromých osob a Charity Krnov. „Jsou to hygienické a drogistické potřeby, hasicí přístroje nebo školní aktovky. Povezeme rovněž vybavení do nemocnice v Nadvirně, a to lůžkoviny a povlečení pro rehabilitační centrum, gynekologické vyšetřovací lůžko, ultrazvuk a další lékařské přístroje,“ upřesnila Monika Dudová.

Cestou do Nadvirny Krnované navštíví také rehabilitační centrum ve Lvově, které pomáhá zraněným ve válce. „Po konzultaci s personálem jsme pro pacienty připravili zhruba čtyřicet balíčků s repelenty, vlhčenými ubrousky a sladkostmi,“ uzavřela Monika Dudová.

Zdroj: MěÚ Krnov

Foto: MěÚ Krnov

 

 

 

Foto: MěÚ Krnov