KRNOV | Čtyři stovky dospělých návštěvníků a šest stovek dětí ze škol a školek přilákala do areálu krnovské nemocnice oblíbená preventivní akce Den zdraví. Po dvouleté pauze si ve čtvrtek 26. května mohli zájemci opět nechat zjistit, jak jsou na tom se zdravím, aniž by se museli předem objednávat či někde registrovat.

Foto: Jiří Krušina

Den zdraví připravila krnovská nemocnice ve spolupráci se Střední pedagogickou a Střední zdravotnickou školou Krnov. Na desítce stanovišť si edukační program mohli užít lidé všech věkových kategorií. Tradičně největší zájem byl o vyšetření podezřelých kožních znamének v dermatovenerologické ambulanci. Jedním z prvních zájemců byl i Petr z Krnova. „Mám znaménko na ruce, chci mít jistotu. Kontrola dopadla výborně, jsem rád, že se nic nenašlo,“ uvedl spokojený pacient.

Šest set dětí z mateřských a základních škol pak přilákal edukační program připravený týmem z dětského oddělení. „Pro děti jsme nachystali plyšové medvídky a panenky, na kterých si mohli vyzkoušet práci s obvazovým materiálem i první pomoc,“ uvedl Mgr. Josef Lhoťan, MBA z dětského oddělení krnovské nemocnice. „Bylo to úžasné. Jsme tu prvně, ale jsme nadšení. Všude tu jsou šikovné sestry, které dětem vše krásně vysvětlily. Opravdu je to bezvadné,“ neskrývala své uznání Lenka Fridelová, učitelka 2. třídy krnovské Základní školy Smetanův okruh.

Zejména starší lidé se nejvíce zajímali o měření krevního tlaku a pulsu, hladiny cukru v krvi, nebo cholesterolu. Návštěvníci bez rozdílu věku pak rádi vyzkoušeli, jak vypadá správná hygiena rukou, jestli zvládnou poskytnout první pomoc, nebo si v nemocniční lékárně otestovali, zda mají zdravá chodidla. „Překvapivým a trochu smutným zjištěním bylo, že většina dětí, které se na akci dostavily, mají nějakým způsobem poškozenou nožní klenbu. U těch mladších z mateřských škol to ještě nebylo tak znatelné, ale děti na základních školách se s nějakou formou deformity klenby potýkají už opravdu často,“ poznamenal Jiří Nezval, DiS., vedoucí farmaceutický asistent.

Při příležitosti Dne zdraví zahájila provoz také nová nutriční poradna krnovské nemocnice. Nutriční terapeutky dokázaly připravenými dobrotami, že zdravá strava nemusí být nudná ani bez chuti. „Nutriční poradna je v provozu denně. Přijímáme dospělé pacienty i děti, samoplátce i ty, kteří přijdou s žádankou lékaře. Konzultaci si u nás mohou domluvit také lidé, kteří po propuštění z nemocnice potřebují poradit se stravováním. Vždy je ale potřeba se předem telefonicky objednat,“ řekla Lucie Houfková, specialistka nutriční poradny nemocnice Krnov.

Ředitele nemocnice Ladislava Václavce, těší, že se akce letos uskutečnila. „Naše nemocnice pořádala každý rok několik tradičních a u odborné i laické veřejnosti oblíbených akcí. Bohužel dva roky pandemie nás připravily nejen o ples, Dny akutní medicíny, či vzdělávací akce pro seniory, ale také o Den zdraví. Proto jsem rád, že jsme navázali na tradici a veřejnost si tuto preventivní a osvětovou akci užila,“ dodal ředitel nemocnice Václavec.

Foto: Jiří Krušina

Foto: Jiří Krušina

Zdroj:  SZZ Krnov