BRUNTÁL | Kde přesně v Bruntále stávala šibenice? To je záhada, která se místním historikům stále nedaří rozřešit. Nepomohl ani průzkum odborníků, kterým se podařilo najít pozůstatky několika šibenic na Moravě.

Zdroj: MěÚ Bruntál

Profesor Josef Unger, z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity se svými kolegy objíždí Moravu a pátrá po pozůstatcích šibenic. Opírá se o mapování z let 1755 až 1760.  Z těchto map je zřejmé, že v Bruntále stála šibenice na úpatí Uhlířského vrchu někde v okolí dnešní ulice Pod Lipami a Hálková. Ve kterých místech konkrétně, to neví ani místní historikové. Žádnou zmínku z minulosti se jim dosud najít nepodařilo.

Profesor Unger se svým týmem Bruntál navštívil několikrát a znovu sem zavítal v březnu, aby na kopečku známém jako „Šibeničák“ v parčíku v ulici Pod Lipami provedl archeologický průzkum.

Informaci o tom, že by zde šibenice stávala, ale nepotvrdil. „V té sondě jsme skoro nic nenašli, jen čistou hlínu, ani žádný kámen. Ideálně by tu byl kus zdi nebo ještě lépe nějaká kost,“ konstatoval spolupracovník profesora Ungera, Jan Velek.

Šibenice se stavěly na dobře viditelných, nejlépe vyvýšených místech. Na Moravě měly čtvercový půdorys asi šest krát šest metrů. Šlo o zděné kamenné stavby se sloupy. Na sloupech byly trámy a na nich se věšelo. Vysoké byly nejmíň šest metrů.  Stavěly se i dřevěné šibenice. Oběšenci na nich viseli na výstrahu kolemjdoucím, většinou dokud se jejich těla nerozpadla.

Po šibenicích zůstaly v zemi pozůstatky zdiva anebo kosti. „Kosterních pozůstatků bývá na těch místech v zemi dost, což se nám potvrdilo v případě šibenice u Slavkova i u Tišnova,“ doplnil Jan Velek. Tým profesora Ungera spolu s Pavlem Rapušákem z Klubu Za starý Bruntál a starostou  Bruntálu Petrem Rysem prošel parčík a zašel i na Hálkovu ulici. Z prohlídky terénu ale nevyčetl žádný důkaz, který by místo dávného popraviště určil.

Zda šibenice v Bruntále stávala na kopečku v ulici Pod Lipami nebo na některém z dalších míst v nynějším parčíku anebo dokonce ještě blíže vrcholu Uhlířkého vrchu, zůstává i nadále tajemstvím. Sonda archeologů pouze odhalila, že kopeček v parčíku zřejmě nevznikl uměle například navezením, ale jde s největší pravděpodobností o původní terén.

Zdroj: MěÚ Bruntál