BRUNTÁL | Žáci mají možnost se seznámit s řemesly, která by je mohla motivovat při výběru budoucího povolání. Jedná se o tříletý projekt, který vznikl z uvědomění si reálného hrozícího rizika úbytku řemeslných profesí na trhu práce.

Foto: MěÚ Bruntál

Žáci II. stupně čtyř základních škol (ZŠ Školní, ZŠ Okružní, ZŠ Vrbno pod Pradědem a ZŠ Sv. Michala při DD Vrbno pod Pradědem), které jsou zapojeny v projektu, se mají možnost seznámit s řemesly, která by je mohla motivovat při výběru budoucího povolání. Projekt vznikl ve spolupráci s MŠMT a je financován EU, z operačního programu výzkum, vývoj a vzdělání.

Autorkou projektu je ředitelka střediska volného času (dále SVČ) Mgr. Jana Franková. Od roku 2015 připravovala strategii k projektu a následně ho psala téměř další dva roky. Spousta její životní energie však padla na úrodnou půdu a výsledkem snahy a píle je realizace projektu „Vím, kam mám jít“.

Projekt, který sklízí úspěch napříč základními školami regionu, žáky i rodiči. V prostorech SVČ Bruntál a turistické základny v Železné u Vrbna pod Pradědem se žáci ve spolupráci s kariérovými poradkyněmi SVČ a lektory vzdělávají a i prakticky zkouší práci daného řemesla. Aktuálně si děti vyzkoušeli práci kosmetičky a truhláře, nyní se účastní workshopů na téma vodař-topenář a švadlena.

„ V dnešní době je velmi těžké sehnat schopného a pracovitého řemeslníka. Myslím, že tuhle skutečnost pocítil na vlastní kůži každý z nás. Řemeslo ať chceme nebo ne upadá a není to v pořádku. Generace automechaniků, zedníků, řezníků, elektrikářů apod. jednoho dne nenajde vhodné nástupce neboť mládež vzhlíží k profesím jako je youtuber, bloger aj. a zájem o řemesla takřka mizí. Cílem projektu je zábavnou a poutavou formou žáky seznámit s řemeslnými profesemi, kterých je na trhu práce nedostatek. Na výběru řemesel spolupracujeme se SOŠ Bruntál, ÚP, diskutujeme s žáky a jejich rodiči. Snažíme se rodiče dostat do škol. Činíme tak prostřednictvím klíčových aktivit projektu, kterými jsou motivační skupiny a kulaté stoly, na kterých s nimi hovoříme o jejich pracovních zkušenostech a poznatcích. Velkou výhodu mají žáci 6. a 7. tříd, kteří se za dobu 3 let setkají se 30 řemesly.″ uvádí Libuše Antlová, kariérová poradkyně SVČ.

Žáci prostřednictvím klíčové aktivity kariérové poradenství navštěvují exkurze ve firmách a podnicích Bruntálska a Vrbenska. Také v listopadu využili možnost navštívit Artifex veletrh řemesel a zaměstnanosti, pořádaný ÚP Bruntál. Zde mohli vidět širokou škálu řemesel vyučovaných v našem regionu.

Doufejme, že aktivity podporující studium řemesel budou přínosem pro společnost a náš region.

Zdroj: MěÚ Bruntál