KRNOV | Po třech letech od zřízení dětského hřiště v parku v Kostelci se nejen jeho nejmenší uživatelé mohou těšit na nové prvky, o které se do podzimu rozšíří. Terénní úpravy umožní umístění nerezové klouzačky a dvou pískovišť spojených tunelem, všem návštěvníkům parku pak bude k dispozici přibližně stometrový bosý chodník.

Foto: MěÚ Krnov

Soutěže se účastnilo deset tříčlenných družstev, složených ze studentů a učňů středních a vyšších zahradnických škol. Každé z nich dostalo za úkol osazení trvalkového záhonu, zasazení keřů, vyhotovení části bosé stezky, pokrytí terénní vlny travním kobercem a osazení lavičky či odpadkového koše. Vyhlášením vítězů skončí dnes ve 14.00 hodin v kosteleckém parku třídenní celostátní soutěž mladých zahradníků.

„Dětské hřiště není v prostoru příliš vhodně ukotvené a rovněž není výrazně zapracováno do terénu, přičemž terénní zvlnění jižně od hřiště se k takové interakci nabízí. Cílem úprav je proto zakomponovat stávající prvky do rozsáhlejšího dětského hřiště, reagujícího na terén i na přítomnost širšího parku, zeleně a blízké cesty,“ uvádí ve studii její autorka, městská architektka Zuzana Stanjurová Mateiciucová.

Nová část hřiště vznikne pod již vybudovanou a bude obsahovat dvě pískoviště spojené tunelem. Prostor okolo pískovišť bude vyplněn říčním štěrkem, což dovolí v budoucnu do těchto míst umístit další herní prvky. „Stávající horní platforma je s dolní propojena klouzačkou z nerezu, cestou zpět budou mít děti možnost val zdolat po akátových schůdcích s pomocí lana, nebo jej jednoduše obejít po stávající zpevněné ploše. Součástí zaštěrkované plochy jsou také nové lavičky a odpadkový koš,“ popisuje architektka. Od pískovišť směrem k oplocení areálu TJ Lokomotivy Krnov a podél něj k řece povede bosý chodník, jehož povrch budou tvořit kameny, říční valouny, písek, kačírek, šišky, kůra, mech a dřevěné kůly.

Úpravy zahrnují také výsadbu keřů, mezi nimi borůvek, zimolezu nebo jasmínu, dále trvalek, vyšších travina a bylin, jako máty, meduňky, levandule nebo rozmarýnu. Na začátku bosé stezky bude vysazen solitérní strom. „Cílem výsadeb je mimo jiné vizuální odclonění plotu se sousedícím areálem a zatraktivnění prostředí podél hranice pozemku,“ vysvětluje Zuzana Stanjurová Mateiciucová.

„Realizační firma musí před konáním soutěže provést zemní práce, osadit herní prvky, vybudovat zpevněné plochy a zajistit veškerý materiál a prvky potřebné pro uskutečnění soutěže. Tyto práce proto začnou už v srpnu,“ upřesňuje Dušan Martiník z oddělní komunálních služeb.

 

Zdroj: MěÚ Krnov

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.