RÝMAŘOV (AKTUALIZUJEME, FOTO, VIDEO) | Na rýmařovské radnici explodovalo výbušné zařízení. Policie zadržela údajného pachatele nedaleko v hospodě. Ten ale skončil na psychiatrii. Na místo byl povolán policejní pyrotechnik. Nad případem dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Foto: Miroslav Škoda, Facebook

Publikováno: 9. dubna 2019, 19.28 hodin, průběžně aktualizováno

Rýmařovem otřásla alarmující zpráva. Na tamním městském úřadě explodovalo výbušné zařízení. K události došlo v úterý 9. dubna 2019 okolo 17. hodiny večer. „Volala jsem hasiče. Byla to pořádná rána. Všude dým a venku vymlácená okna,“ řekla místní obyvatelka.

Odehrát se vše mělo v přízemí radniční budovy. Výbuch poškodil vnitřek objektu. Z venku jsou vidět rozbitá okna. Nad městem situaci monitoroval policejní vrtulník. Policie pátrala po pachateli.

Spekuluje se, že se jednalo o muže z vedlejší vesnice, který na radnici přinesl výbušné zařízení. „Zatkli ho v hospodě na autobusáku,“ popisuje jedna paní na Facebooku. „Nezadrželi ho v nedaleké budově spořitelny, ale v hospodě hned vedle trafiky na autobusovém nádraží. Byl ožralý. Policisté ho zadrželi se samopaly,“ doplnila další komentátorka.

Zadržení údajného pachatele potvrdila i policie. „Policisté zadrželi osobu, která je v tuto chvíli prověřována v souvislosti s výbuchem, ke kterému došlo dnes kolem 17:00 hodin v budově radnice v Rýmařově. Policisté v tuto chvíli provádí ohledání místa činu a zajišťují stopy,” uvedla Policie ČR na Twitteru.

„Ve večerních a nočních hodinách probíhalo ohledání místa činu, ve kterém bude pokračováno i v průběhu dnešního dne. Policisté na případu intenzivně pracují, prověřují a zjišťují všechny skutečnosti a informace,“ pokračovala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Video: Facebook – Veronika Fofová

Pachatel skončil na psychiatrii

Kriminalisté po výslechu pachatele, u kterého zjistili, že by údajně měl být psychický nemocný, ho předali na psychiatrii. Nikdo proto nebyl obviněn. Čeká se na lékařský posudek. „Co se týká informací k případu v Rýmařově, tak právo poskytovat informace k případu si vyhradil dozorující státní zástupce Vrchního státního zastupitelství Olomouc,“ informovala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Jak například uvedli novinky.cz, podle státního zástupce Alexandra Dadama z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, obvinění pachatele nepadne dnes asi ani příští týden. Podezřelá osoba je skutečně v péči lékařů a zjišťuje se její zdravotní stav. Zároveň bylo vyloučeno, že by muž byl členem nějaké organizované skupiny.

Nikdo nebyl zraněn

Ke zranění osob nedošlo. Na místo ale vyjížděly dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci. Podle informací Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Moravskoslezského kraje (MSK) nebyl skutečně při výbuchu nikdo zraněn. „Tým ZZS ošetřoval dvaatřicetiletou ženu, která se v okamžiku výbuchu nalézala poblíž. Nebyla zraněna, ale jevila známky akutní stresové reakce. Po poskytnutém ošetření bylo možno pacientku ponechat v péči rodiny,“ dodal mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Co muže vedlo k děsivému činu, je zatím ve vyšetřování. Na místo byl povolán také policejní pyrotechnik. Zasahovaly zde i všechny složky Integrovaného záchranného systému Moravskoslezského kraje.

Rýmařovská radnice informuje:

Vedení města Rýmařova informuje občany, že v budově radnice na náměstí Míru došlo v úterý 9. dubna 2019 v odpoledních hodinách k výbuchu. Policisté v tuto chvíli ohledávají místo činu a zajišťují stopy. Žádné osoby nebyly zraněny, podle prvních informací ze strany vyšetřujících orgánů vznikly pouze škody na majetku. V tuto chvíli není možno do budovy vstupovat, je tedy pro veřejnost i pro zaměstnance uzavřena.

Ve čtvrtek bude po odborném statickém a bezpečnostním posouzení obnovena činnost městského úřadu, ale pro veřejnost bude budova stále uzavřena. O dalším vývoji situace budou občany informovat prostřednictvím webových stránek města a aplikace Mobilní rozhlas. Provoz podatelny je provizorně přesunut do budovy na náměstí Svobody 5, 1. patro, paní Jana Šindlářová. Podrobnosti najdete zde!