VRBNO POD PRADĚDEM (FOTO, VIDEO) | V těchto dnech si připomínáme deset let od rozsáhlého požáru malometrážních bytů ve Vrbně pod Pradědem. Evakuováno bylo 40 osob, jeden muž uhořel. Oheň napáchal milionové škody.

Foto a video: Radek Vráblík, Nikola Juříková, Radek Fabian

Byla sobota večer 14. ledna 2012. Před 20. hodinou obdrželo operační středisko hasičů informaci o požáru malometrážních bytů v Krejčího ulici ve Vrbně pod Pradědem. Na místo vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje z bruntálské a krnovské stanice a osm jednotek dobrovolných hasičů z Bruntálska, mimo jiné i místní vrbenská jednotka.

Už při příjezdu prvních hasičských vozidel hořel jednopokojový byt ve třetím nadzemním podlaží domu a střecha nad posledním, čtvrtým podlažím, od níž chytlo osm bytů ve čtvrtém podlaží. Na místo události jsem vyrazil jako redaktor zpravodajství Studia STA. Když jsem po cestě viděl první záznamy od našich čtenářů, věděl jsem, že takové neštěstí Vrbno pod Pradědem dlouho nezažilo.

Od katastrofálních povodní v roce 1997 se nic podobného nestalo, aby bylo naráz postiženo hned několik desítek lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou a všechny své věci. Tentokrát neničila voda, ale oheň.

Na místě uhořel jeden člověk, u kterého v bytě vzniklo ohnisko požáru. Čtyřicet osob muselo být evakuováno, 27 z nich vyvedli hasiči, 13 osob vyšlo samo. Většina z nich skočila ve zdejší základní škole, případně u svých rodin či známých. Hasiči dostali požár pod kontrolu za tři hodiny, dohašovali ho i po sobotní půlnoci. Práci jim znepříjemňoval silný mráz.

Další den začalo vyšetřování celé události ze strany hasičů a policie. Na obytném domě vznikla škoda v řádu několika milionů korun. Město Vrbno pod Pradědem pomáhalo místním se zajištěním základních potřeb. Do pomoci se také zapojili občané, podnikatelé a spolky. Vyhlásila se veřejná sbírka.

V následujících dnech a měsících došlo k rekonstrukci celého malometrážního domu, aby se lidé mohli co nejdříve vrátit zpátky do svých obydlí. Když se dnes po 10 letech zeptáte některých místních obyvatel, kteří si požár zažili, jaké mají vzpomínky či pocity, do dneška je děsí, když slyší bouchání na dveře, zápach, či hluk… Napadne je vždy otázka: Zase hoří!?