VRBNO POD PRADĚDEM | Výstavu pod tímto názvem připravilo Vlastivědné muzeum Jesenicka, kde byla k vidění od loňského září do února, jejím autorem je pracovník muzea Matěj Matela.  A kam jinam by měla expozice po jesenické premiéře zamířit, než do města se silnou sklářskou tradicí, do Vrbna?

Foto: Vrbno pod Pradědem

 

Návštěvníci se dozvědí mnohé ze sklářských dějin, kdo první začal používat sklářské píšťaly, kdo přišel s okenním sklem, kde vznikla zrcadla, proč sklářství za středověku upadalo, že oživení řemesla přineslo benátské sklo a řadu dalších zajímavostí. Pochopitelně nechybí informace z historie sklářství u nás a v Jeseníkách, jeden blok je věnován přímo vrbenským sklárnám. Zaujme také fotografické zdokumentování výroby historického skla ze Sklárny Jakub s dovětkem, že plastické zdobení sklenic za středověku bylo z ryze praktických důvodů, zabraňovalo, aby hodovníkům při hostinách sklenice vyklouzly z mastných rukou.

Na výstavě upoutá pozornost model sklářské pece s řadou nástrojů, nářadí, pomůcek a forem. Potěšením pro oko jsou pak vystavené historické sklenice, poháry, láhve, stejně tak jako reprezentativní výběr z produkce skláren ve Vrbně od sedmdesátých let minulého století do roku 2008, kdy vrbenská sklárna skončila.

Výstavu zahájil ve středu 3. července její autor Matěj Matela spolu s ředitelkou Kulturního, informačního a vzdělávacího centra Vrbno Pavlou Müllerovou a návštěvníkům prozradil, oč je vrbenská výstava oproti té jesenické bohatší: „Jsou to ty dva obrazy, na nichž jsou legendy českého sklářství – Karel Kostka a designer vrbenských skláren Jiří Vosmík,“ ukázal Matela na dvě originální malby, které jsou poctou vrbenským mistrům sklářů. Jejich autorem je vrbenský výtvarník Martin Matela.

Historie a současnost sklářství v Jeseníkách bude ve Střeše k vidění do středy 28. srpna, výstavu ocení jak turisté, tak místní návštěvníci, možná i s trochou nostalgie. Jak se psalo při jesenické premiéře výstavy: „Jen málo řemesel má v našich zemích tak hlubokou tradici. Jen málokteré výrobní odvětví nás proslavilo po celém světě… České sklářství je skutečně nadčasovým fenoménem a jednou z největších kulturních hodnot, jakými se můžeme pochlubit. Již od středověku je výroba skla spjata převážně s horskými pohraničními oblastmi, tedy i Jeseníky, o nichž výstava pojednává především. Nechybí ale ani pohled do dějin tohoto řemesla obecně a návštěvníky samozřejmě čeká množství ukázek šikovnosti starých i současných sklářských mistrů.“

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem

 

Foto: Vrbno pod Pradědem