VRBNO POD PRADĚDEM | Výstavu pod tímto názvem připravilo Vlastivědné muzeum Jesenicka, kde byla k vidění od loňského září do února, jejím autorem je pracovník muzea Matěj Matela. A kam jinam by měla expozice po jesenické premiéře zamířit, než do města se silnou sklářskou tradicí, do Vrbna?
Návštěvníci se dozvědí mnohé ze sklářských dějin, kdo první začal používat sklářské píšťaly, kdo přišel s okenním sklem, kde vznikla zrcadla, proč sklářství za středověku upadalo, že oživení řemesla přineslo benátské sklo a řadu dalších zajímavostí. Pochopitelně nechybí informace z historie sklářství u nás a v Jeseníkách, jeden blok je věnován přímo vrbenským sklárnám. Zaujme také fotografické zdokumentování výroby historického skla ze Sklárny Jakub s dovětkem, že plastické zdobení sklenic za středověku bylo z ryze praktických důvodů, zabraňovalo, aby hodovníkům při hostinách sklenice vyklouzly z mastných rukou.
Na výstavě upoutá pozornost model sklářské pece s řadou nástrojů, nářadí, pomůcek a forem. Potěšením pro oko jsou pak vystavené historické sklenice, poháry, láhve, stejně tak jako reprezentativní výběr z produkce skláren ve Vrbně od sedmdesátých let minulého století do roku 2008, kdy vrbenská sklárna skončila.
Výstavu zahájil ve středu 3. července její autor Matěj Matela spolu s ředitelkou Kulturního, informačního a vzdělávacího centra Vrbno Pavlou Müllerovou a návštěvníkům prozradil, oč je vrbenská výstava oproti té jesenické bohatší: „Jsou to ty dva obrazy, na nichž jsou legendy českého sklářství – Karel Kostka a designer vrbenských skláren Jiří Vosmík,“ ukázal Matela na dvě originální malby, které jsou poctou vrbenským mistrům sklářů. Jejich autorem je vrbenský výtvarník Martin Matela.
Historie a současnost sklářství v Jeseníkách bude ve Střeše k vidění do středy 28. srpna, výstavu ocení jak turisté, tak místní návštěvníci, možná i s trochou nostalgie. Jak se psalo při jesenické premiéře výstavy: „Jen málo řemesel má v našich zemích tak hlubokou tradici. Jen málokteré výrobní odvětví nás proslavilo po celém světě… České sklářství je skutečně nadčasovým fenoménem a jednou z největších kulturních hodnot, jakými se můžeme pochlubit. Již od středověku je výroba skla spjata převážně s horskými pohraničními oblastmi, tedy i Jeseníky, o nichž výstava pojednává především. Nechybí ale ani pohled do dějin tohoto řemesla obecně a návštěvníky samozřejmě čeká množství ukázek šikovnosti starých i současných sklářských mistrů.“
Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem