VRBNO POD PRADĚDEM | Vrbenská Střecha se stala místem setkání podnikatelů v cestovním ruchu, provozovatelů ubytovacích zařízení, vedení města Vrbna a dalších aktérů v oblasti cestovního ruchu.

Foto: MěÚ Vrbno pod Pradědem

O návštěvnosti kraje a aktivitách krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism hovořil její zástupce Petr Koudela. Představil projekt cykloútulen, které by nabídly cyklistům jednoduché přespání. Náš kraj má věrné návštěvníky, každý druhý návštěvník v roce 2023 zde byl i v roce 2022.

Jaké jsou možnosti získání krajských dotací, to bylo tématem Lucie Ševčíkové z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Pavla Müllerová z Kulturního, informačního a vzdělávacího centra Vrbno představila aktivity na Vrbensku. Vedle řady kulturních pořadů během celého roku jsou zde i naučná Stezka kolem vody a Průmyslová stezka, chystá se šifrovací hra a další akce. K dispozici jsou pro nejrůznější pořady sály střediska Střecha, ke sportovním aktivitám je k dispozici tělocvična v bývalém gymnáziu či tenisové kurty.

Pavel Jurka ze Správy Chráněné krajinné oblasti se zaměřil na potřebu řízené návštěvnosti v Národní přírodní rezervaci Praděd a dalších nejatraktivnějších místech Jeseníků. Zájmem Agentury ochrany přírody a krajiny je, aby turisté respektovali režim v chráněných lokalitách a chovali se ohleduplně. Ve spolupráci s Karlovou Studánkou a dalšími obcemi se hledají vhodná místa pro parkování, jejichž nedostatek je citelný zejména v nejatraktivnějších částech sezony. Jednou z variant je i parkovací dům.  V plánu je zavést jednosměrný provoz na části Naučné stezky Bílá Opava, a to na žluté trase mezi místy Na paloučku a Nad vodopády.

O možnosti čerpání přeshraničních dotací z Euroregionu Praděd a podpoře cestovního ruchu prostřednictvím turistické oblasti Jeseníky-východ hovořila ředitelka Euroregionu Praděd Alena Šmigurová. Na programu byla i prezentace Zdeňka Macrineanu z Místní akční skupiny Hrubý Jeseník, ta poskytuje dotace veřejným i soukromým subjektům.

Příležitost byla vyslechnout si, co nejvíc trápí místní podnikatele. Je to především naprosto nevyhovující stav silnic, které naléhavě potřebují opravit.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem