VRBNO POD PRADĚDEM (FOTO) | Viděli jste film Rain Man s Dustinem Hoffmanem? Pokud ano, tak zhruba rozumíte tomu, co je autismus. Měsíc duben je časem porozumění autismu a my bychom vám chtěli představit kluka, který žije v podobném světě jako postava Raymonda z Oskary oceněného filmu. Radeček je dvanáctiletý chlapec žijící ve Vrbně pod Pradědem.

Foto: Andrea Sydney

Neliší se od svých vrstevníků až na jeden handicap, kterým je porucha autistického spektra (dále PAS). To znamená, že se neumí pořádně domluvit, špatně se orientuje v prostoru, čase, osobách a těžko si dokáže něco představit. Vše prožívá a myslí jinak než děti jeho věku. Na nové situace a lidi reaguje úzkostně, plačtivě. Celkově má problém s kýmkoliv navázat kontakt. Mimo jiné je háklivý na silné zvuky, hluk, mnoho lidí a především jakékoliv změny. Potřebuje soustavný dohled.

S ohledem na tento handicap dochází do školy v Holčovicích s malým počtem dětí a s asistentem. Jiné školy v místě jeho domova a v okolí nejsou pro děti s touto diagnozou přizpůsobeny. Život Radečka se dá přirovnat k životu dospělého jedince. Ráno vstává do školy v pět hodin, aby v šest hodin čekal na zastávce, odkud mu jede autobus do školy. Pozdější spoje jedou s přestupem v Krnově, což by nezvládal. Při své cestě domů projíždí Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Vrací se domů večer, v době, kdy už se některé děti chystají ke spánku. Děti se s ním na zastávce moc nebaví, někdy bývá terčem posměchu. Kamarády nemá. V autobuse na Radka řidič zvyšuje hlas, protože bývá pomalejší, má poruchu hrubé a jemné motoriky. Cestování je pro něj celkově stresové, stráví tak tři hodiny denně. Aby se aspoň trochu stihl vyspat, usíná v osm hodin večer. Na osobní volno, učení, úkoly a večeři, hygienu mu tak ze dne zbývají dvě hodiny. Často se kvůli tomu trápí.

Baví ho učení a má hezké známky, má rád svoji školu v Holčovicích, neumí si představit, že by musel jít do jiné školy. Znamenalo by to pro něj značný stres, zhoršení prospěchu a psychiky, děti s PAS mají problém pracovat s emocemi.

Radeček potřebuje každý den cestovat nejen do školy, ale jezdí i k lékařům, odborníkům a na rehabilitace. Jeho máma Andrea ví, jak je to náročné nejen po finanční, ale i po psychické stránce. Tuto nelehkou situaci by pomohlo vyřešit kvalitní a bezpečné auto, na které nejsou v této neúplné rodině prostředky. Staré auto, které mají, nefunguje. Nemají se na koho obrátit, proto se maminka  rozhodla obrátit se na crowdfundingovou platformu a založila sbírku na pořízení automobilu.

https://www.donio.cz/bezpecne-auto-pro-radecka

Spolehlivé a bezporuchové auto by pomohlo především v tom, že by maminka Radečka mohla vozit do školy a ze školy, ke všem zdravotním odborníkům. Kromě PAS má ještě silné astma, poruchu rovnováhy, ADHD. Jezdí na léčebné pobyty a rehabilitace. Kromě pediatra navštěvují psychiatra, psychologa, neurologa, internistu, ortopeda, alergologa, ORL lékaře a kardiologa. Nyní jsou vázáni na dopravní spoje a třeba dvacetiminutová cesta autem tak s přestupy se tak protahuje i na   dvě hodiny.

„Velmi bychom si přáli bezporuchové auto, u kterého se nemusí co dva měsíce řešit opravy,  bohužel na nové nejsou peníze a Radeček bez něj nemůže být. Jednak je to pro něj prostředek, kterým by byl dopravován do školy a také k lékařům,“ sděluje maminka Andrea s tím, že peníze dárců budou využity nejen na koupi auta, ale k nácvikům sociálního chování případně další zdravotní výbavu pro syna. 

Mezi Radečkovy největší zážitky patří setkání s hercem Pavlem Novým, který v Karlově Studánce účinkoval v pořadu S tebou mě baví svět. Velmi rád vzpomíná na setkání s Miss  Czech Republic 2020 Karolínou Kopíncovou.

Autor: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney

Foto: Andrea Sydney