VRBENSKO | Vyšla ojedinělá knížka, která děti seznamuje se zajímavostmi a historií kraje. V knížce jsou obrázky z nejzajímavějších míst, pověsti, příběhy osobnosti, kultura a tradice. Děti v ní najdou v příloze i 65 samolepek a v knize úkoly, které mají splnit.

Foto: MěÚ Vrbno pod Pradědem

Bohatě ilustrovaná vzdělávací kniha se jmenuje Poznávací atlas a své stránky zde má i Vrbno pod Pradědem. Na tvorbě textu o Vrbnu podílelo Turistické informační centrum ve spolupráci s Matějem Matelou z Vlastivědného muzea Jesenicka.

Malí čtenáři se dozvědí o založení Vrbna a jeho místních částech, o středověké těžbě zlata, hornících, starých hradech a pověstech. Připomenuta je i průmyslová minulost Vrbna, sklářství, dřevařství, lesnictví, rodina Grohmannů a spisovatel Lowag.

Část věnovaná Karlově Studánce píše o památkové chráněných budovách, kapli sv. Huberta, známém a vyhledávaném Údolí Bílé Opavy, minerálních pramenech a zmiňuje velmistry Řádu německých rytířů, spjatých s obcí.

Ludvíkov má svůj šikmý kostel, rozhlednu na Zámecké hoře, skalní město, naučnou stezku věnovanou historickým štolám a také připomíná uměleckou litinu, která vznikala v místních železárnách.

Karlovice se mohou pochlubit kosárnou, bývalou rychtou, která je kulturní památkou ČR, kostelem sv. Jana Nepomuckého či ze současnosti soutěží Karlovická kosa. Kniha také zmiňuje pověst o vzniku jezírka Mořské oko.

Široká Nova má půvabný objekt obecního úřadu, který dříve býval lékařskou vilou. Také zde fungovala od poloviny 19. století Grohmannova továrna a v místní části ve Skrbovicích se narodil významný umělecký fotograf Rudolf Koppitz (1884 – 1936), působící ve Vídni.

Andělská Hora se představuje například poutním kostelem či slavným rodákem, hudebním skladatelem Engelsbergem

Město Bruntál se prezentuje Uhlířským vrchem a pověstí o vzniku tohoto názvu, zakladatelskou listinou, zámkem a nesmí také chybět farní kostel s pohyblivým betlémem. Staré Město u Bruntálu připomíná, že obcí prochází 50. rovnoběžka, Světlá Hora je pyšná na příběh legendárního koně Železníka, Svobodné Heřmanice jsou vyhlášené koupáním v zatopeném lomu, Slezské Rudoltice mají půvabný zámek, Ve Vidnavě na náměstí je slavná lékárna U Černého orla na náměstí. Zkrátka, o každé zmíněné obci a městu se děti dozvědí nějakou zajímavost.

Kniha určena především pro prvňáčky, kteří jsou v červnu každoročně pasováni na čtenáře. Poučení a pobavení v ní najde ale každý školák. Pár výtisků je k prodeji i ve vrbenském informačním centru v Jesenické ulici.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem