MSK | Tým Hasičského záchranného sboru (HZS) hlavního města Prahy se stal letošním vítězem prestižní soutěže ve vodním záchranářství složek IZS „Slezská Harta 2022“, která se konala ve středu 15.6.2022 po dvouleté covidové odmlce na stejnojmenné vodní nádrži na Bruntálsku, a to za krásného slunečného počasí. Pražané tak obhájili tak vítězství z posledního ročníku v roce 2019.

Foto: HZS MSK

Stříbrný skončil ve 22. ročníku tým HZS Karlovarského kraje ze stanice Cheb (v roce 2019 třetí). Bronz si odváží nejlepší tým HZS Moravskoslezského kraje – ze stanice Frýdek-Místek. Tým HZS MSK ze stanice Karviná skončil letos čtvrtý, když před třemi lety byl stříbrný.

Na náročnou vodní trať se vydalo na člunech se zadním motorem, většinou nafukovacích, celkem 21 čtyřčlenných týmů profesionálních a dobrovolných hasičů z celé ČR (mj. i Olomouc, Přerov, Svitavy, Jeseník, a hned několik týmů profesionálních a dobrovolných hasičů ze všech koutů Moravskoslezského kraje) a Polska, odkud přijely hned dva týmy profesionálních hasičů (PSP) z města Prudnik (12. a 17. místo). 

První disciplínou po startu bylo poskytnutí první pomoci ve velkém stanu na břehu přehrady, následovala jízda na raftu s pádly na čas, hody záchranným kruhem a pytlíkem na laně do vody na cíl, technika jízdy vlastním motorovým člunem (slalom, zajetí a couvání do vodní garáže) a simulace poruchy motoru člunu s pádlováním ke břehu.

Velké problémy dělala některým týmům závěrečná disciplína, kdy hasiči-vodní záchranáři museli doplavat (většina bez nepromokavých oděvů, záchranných vest a přileb) několik desítek metrů k raftu a dopravit odtud co nejrychleji na souš dvě tonoucí osoby v podobě dvou těžkých plastových barelů, naplněných vodou. Poslední disciplína byla opět na čas.

Po povodních v roce 2002 získala soutěž od generálního ředitelství HZS ČR kredit neoficiálního Mistrovství republiky posádek HZS ČR ve vodním záchranářství, což jen podtrhlo úroveň této soutěže.

Námětem soutěže je poskytnutí první pomoci a záchrana osob z vodní hladiny a břehů, základní ošetření a transport pomocí motorového člunu. Tento námět vychází z osvědčeného modelu obdobných soutěží pořádaných ILS (International Life Saving) a VZS ČČK.

HZS Moravskoslezského kraje, Územní odbor Bruntál, spolupracuje dlouhá léta při organizaci soutěže „Slezská Harta“ s Českou asociací hasičských důstojníků, Zdravotnickou záchrannou službou Moravskoslezského kraje a Vodní záchrannou službou Českého červeného kříže Bruntál. Jejich zástupci byli mezi rozhodčími.

Zdroj: HZS MSK

Foto: HZS MSK

Foto: HZS MSK