BRUNTÁL | Extrémní deště a následné povodně v polovině září zasáhly ničivou silou několik okolních obcí. Krizový štáb ORP Bruntál jim stále pomáhá. Nyní s likvidací škod a také sbírá data a informace potřebné pro jejich obnovu.

Foto: MěÚ Bruntál

Zástupci Krizového štábu ORP Bruntál se stále schází každý pracovní den, informují se navzájem o aktuálním stavu, a především potřebách v zasažených obcích. Hledají řešení. Obce pravidelně navštěvují. Těmi nejvíce postiženými v působnosti Krizové štábu ORP Bruntál jsou Vrbno pod Pradědem, Karlovice, Široká Niva a Nové Heřminovy. S žádostí o pomoc se obrací také ze Světlé Hory, kde voda škodila v Dětřichovicích a Staré Vodě.

„Řešíme dotazy a požadavky starostek a starostů. Ty, které nejsme schopni vyřídit sami, směřujeme na Krizový štáb Moravskoslezského kraje,“ vysvětlil Libor Včelný z oddělení zvláštních úkolů Městského úřadu v Bruntále.

Nejčastěji se obce zajímají o dodávky pitné vody, pomoc vojáků, humanitární pomoc, o pomoc spojenou s nefunkční kanalizací, s rozvody elektřiny, rozbitými komunikacemi. Aktuální jsou požadavky týkající se likvidace škod, svozu odpadů, podle toho, jak se situace v dané obci vyvíjí.

Došlo již i na sčítání prvotních nákladů, které musely obce po povodních vynaložit. V rámci ORP Bruntál, do něhož náleží 29 obcí, to bylo za přibližně první měsíc, který od povodní uplynul, 65 milionů korun. Největšími položkami jsou náklady za odvoz a likvidaci povodňového odpadu, za demoliční práce, svoz sutě po demolici, skladováni sutě, za provizorní opravy pozemních komunikací a podobně.

 

Na základě požadavku Ministerstva pro místní rozvoj ČR nyní Krizový štáb OPR Bruntál zjišťuje data potřebná pro obnovu území.  Pro přípravu dotačních titulů je třeba znát předběžnou výši škod a možnosti obcí. Stát žádá zmapovat nejen škodu na majetku obcí, ale i fyzických, právnických nepodnikajících osob, státu a kraje a na majetku podnikatelských subjektů.  Se sbíráním informací pomáhá Odbor životního prostředí, Odbor výstavby a územního plánování a odbor správy majetku, investic a dotací Městského úřadu v Bruntále.

Krizový štáb stále průběžně zajišťuje rozvoz materiálu a humanitární pomoci. Mimo jiné rozdistribuoval téměř čtyři stovky vysoušečů. Po těch je pořád velká poptávka. Aktuálně je to ale pitná voda, které mají obce nedostatek.

Krizový štáb bude obcím nápomocný po dobu trvání stavu nebezpečí, který 14. září vyhlásil hejtman Moravskoslezského kraje.

Zdroj: MěÚ Bruntál