VRBNO POD PRADĚDEM | Správa pohřebnictví se v červnu 2020 pustila do záchrany významných hrobů, které byly narušeny kořeny vzrostlých stromů a náhrobkům hrozilo zřícení.

Foto: MěÚ Vrbno pod Pradědem

„Na začátku měsíce jsme nechali narovnat padající náhrobek Amalie Grohmann s křížem. Hrozilo nevratné poničení této kulturní památky. Při sondě základů jsme zjistili, že statiku náhrobků v tom místě celé roky narušoval kořenový systém stromů. Pod trávníkem se našel ulomený kříž, torzo kameninové koule a další drobné úlomky, které se pokusíme opravit a umístit na původní místo sousoší,“ uvedl koordinátor pohřebních činností Petr Čuj.

V květnu dokončil novou pasportizaci všech 850 hrobových míst na městském hřbitově, ty jsou nyní zaregistrovány v softwarovém programu. „Byla to docela mravenčí práce, protože se musely probrat všechny složky, naskenovat z nich dokumenty, také je nyní každý hrob nafocen a precizně změřen. A teď se můžeme soustředit komplexně na významné a válečné hroby. Záchrana náhrobků členů rodiny Grohmannů je teď prioritou, proto nyní v červenci sestavíme skupinu lidí a společně projdeme každý pomník, náhrobek a krycí desku na hřbitově. Vše má za cíl, aby správa hřbitova při likvidaci opuštěných, nevzhledných a povalených hrobů nezrušila místo, které bylo pro Vrbno významnou památkou,“ řekl Petr Čuj.

Pokud byste měli jakékoli informace, případně dobové fotografie významných hrobů na městském hřbitově, Petr Čuj velmi uvítá, když se mu ozvete a necháte nahlédnout do dokumentů. V přípravě je též vyvěšení QR kódů, které návštěvníkům po načtení chytrými mobily otevřou další zajímavé informace o daném hrobovém místě z historie i současnosti. „Na počátku června jsem jednal také o vkládání významných hrobů na portál mapy.cz,“ dodal Petr Čuj.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem