VRBNO POD PRADĚDEM | V horní části městského hřbitova byla v červenci 2019 dokončena a zprovozněna první kašna. Vodovodní vstup s kohoutkem je zabudován ve vzhledném sloupu a zatím dobře slouží svému účelu. Tlak vody ale v místě může kolísat, co pak s tím?

Foto: Petr Čuj

“Jeden vodovodní vstup je hotov, doděláme ještě stojan na konve. Chceme, aby si lidé mohli přímo u zdroje vodu načerpat, vypůjčit si konev a pak ji zase vrátit na místo pro další návštěvníky hřbitova. Jakmile si lidé na tuto možnost zvyknou, budou mít jistotu, že nemusí na hřbitov přinášet jakékoli lahve a pak je po použití ukládat třeba za hroby. Vytvářel se tak všelijaký odpad a pohled na hrobová místa nebyl hezký,” uvedl Petr Čuj, vedoucí střediska pohřebnictví.

Jak bude postupovat, pokud se v dalších dnech či týdnech projeví nedostačující tlak vody pro toto odběrní místo? “Budeme stav monitorovat, sledovat jak tlak vody, tak vydatnost. A v případě, že tlak nebude stačit, máme záměr na rok 2020 vytvořit šachtu a posílit vodovodní řad o tlakové čerpadlo. Druhá vodovodní kašna, situovaná níže, bude hotová do půlky srpna 2019. Tady by problémy s tlakem vody neměly vůbec nastat,” dodal Petr Čuj.

Místo kašny krásně splývá s okolím, barevně ladí s dlažbou. Navíc v jeho přímé blízkosti stojí lavička lákající k posezení a pietní vzpomínce na blízké, kteří už tady nejsou.

Zdroj: Vrbno pod Pradědem