BRUMOVICE, SKROCHOVICE (FOTO) | V pátek 29. prosince 2017 večer zasahovalo osm hasičských jednotek ve Skrochovicích, místní části obce Brumovice na Opavsku, u požáru bývalého kravína s uskladněným sypkým polyuretanem.

Foto: HZS MSK

Požár byl na operační středisko ohlášen patnáct minut před dvacátou hodinou. K události bylo postupně vysláno osm hasičských jednotek – profesionální ze stanic HZS MSK v Opavě, Krnově, Bruntálu a Ostravě – Zábřehu, odkud dorazil speciální kombinovaný hasicí automobil s velkou zásobou pěnidla a taky dobrovolné hasiče obcí Brumovice, Holasovice, Horní Benešov a Velké Heraltice.

Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. „Už při příjezdu prvních jednotek k zásahu se objekt o půdorysném rozměru přibližně 20 krát 10 metrů nacházel z poloviny v plamenech, střecha se propadla,“ řekl zastupující tiskový mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák.

Požár rychle pod kontrolou

Hasiči zřídili na řece Opavě čerpací stanoviště a dopravovali od něj vodu kyvadlově velkokapacitními cisternami. K zásahu rovněž využili pěnu, kterou pokrývali uskladněný polyuretan. „Lokalizovat požár – tedy dostat ho pod kontrolu takovým způsobem, aby se dále nešířil – se hasičům podařilo velmi rychle, už čtvrt hodiny po ohlášení události,“ informoval mluvčí Kozák.

„Dlouhou dobu pak ale zabrala samotná likvidace, uskladněný materiál dosahoval do výšky asi tří metrů a vzhledem k jeho konzistenci se jednotkám nedařilo bezpečně dostat až přímo k samotnému ohnisku. Ve spolupráci s majitelem byl tlející polyuretan postupně nakladačem vyvážen mimo zasažený objekt a proléván vodou na volném prostranství,“ dodal mluvčí hasičů.

Necelou půlhodinu po půlnoci byl požár zlikvidován. Na místě zůstala do ranních hodin na dohled místní dobrovolná jednotka z Brumovic. Proč začalo hořet, tak to vyšetřují specialisté z řad Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR, škoda byla předběžně odhadnuta na 300 tisíc korun. Nikdo nebyl zraněn. Pozdější informace konstatovaly, že příčinou vzniku požáru bývalého kravína ve Skrochovicích byla pyrotechnika odpálená v blízkosti objektu.

„V této chvíli nejsou s ohledem na charakter a související okolnosti události k dispozici informace, které by vedly k jednoznačnému závěru o trestní odpovědnosti konkrétní osoby za vznik požáru. Na základě dalších ověřených informací je stejně tak možná varianta, že se bude jednat o občanskoprávní věc, kterou policisté po kompletaci spisového materiálu postoupí příslušnému orgánu,“ uzavřela mluvčí krajské policie Soňa Štětínská.