DVORCE (AKTUALIZOVÁNO, FOTO, VIDEO) | Skupina osob ve čtvrtek 4. dubna 2019 napadla místního občana a vážně ho zranila. Policisté následně obvinili tři muže ze zvlášť závažného zločinu. Ve Dvorcích na Bruntálsku tak začali protestovat místní občané. V sobotu 6. dubna 2019 se setkali před domem, kde bydlí Romové. Poslední události v obci redakci zpravodajství STA Bruntálsko potvrdila mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Ve Dvorcích na Bruntálsku tento týden zasahovala policie už poněkolikáté. Ve čtvrtek 4. dubna 2019 tam vyjížděla k napadení místního občana skupinou osob. Muž skončil s těžkým zraněním. „Policisté tak zadrželi prozatím tři podezřelé osoby a provádí výslechy zúčastněných osob a další procesní úkony,“ řekla před víkendem mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

„Mělo dojít k napadení místního občana a zadržení tří osob, které jsme následně obvinili ze zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví ve stádiu pokusu a přečinu porušování domovní svobody,“ dodala v sobotním vyjádření policejní mluvčí.

Nejenom policie se snažila uklidnit rozbouřenou situaci na místě incidentu, ale i tamní starosta. „V obci dělají policisté maximum pro uklidnění situace a zjišťují veškeré okolnosti a skutečnosti celé události,“ pokračovala Pavla Jiroušková.

„V souvislosti s vydanou tiskovou zprávou bych chtěl naše občany ujistit, že Policie ČR na tomto případu intenzivně pracuje, a v rámci vyšetřování úzce na objasnění tohoto politováníhodného incidentu spolupracujeme,“ upozornil starosta Jan Božovský na webových stránkách obce Dvorce na Bruntálsku.

Policie zasahovala i u sobotních protestů

Místní občané se ale rozhodli řešit situaci vlastními silami. V sobotu 6. dubna 2019 odpoledne si to šli se skupinkou osob vyřídit. Sešli se tam před domem, kde bydlí Romové a začali protestovat proti jejich pobytu v obci. Sepsali i petici.

„Tahle akce byla spontánní. Je dobře že se to takhle stalo. Doufám že proběhne další demonstrace , oficiálně a že se k tomu “OBEC” a občané postaví čelem. Nejde o cigány s těmi tu žijeme roky. Teď nám tu stěhují někoho kdo překročil veškeré hranice slušnosti. A takové …. tu v obci nechceme a nebudeme trpět,“ popisuje situaci v komentářích na Facebooku Petr L.

Podle policie atmosféra eskalovala. Z patnácti osob zde bylo následně přítomno asi sto padesát. „Po zhruba dvou hodinách vyjádření různých názorů, které nezavdaly příčinu k řešení ani trestně-právní či přestupkové rovině a po výzvách starosty a manželky poškozeného, se lidé pokojně rozešli,“ konstatovala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

Na místě byly čtyři desítky policistů, a to jak z Územního odboru Policie ČR Bruntál, tak krajského ředitelství, mimo jiné například i speciální pořádková jednotka.