ČR | Nouzový stav vláda vyhlásila 12. března na 30 dnů. Poslanci pak vládě umožnili dvakrát nouzový stav prodloužit. Některá opatření, která by musela s koncem nouzového stavu také skončit, budou platit i nadále. Vláda v pondělí 11. května 2020 schválila, že jednotlivá omezení přejdou do kompetence ministerstva zdravotnictví. Roušky budeme nosit i nadále.

Foto: STA Bruntálsko

Resort zdravotnictví připravil další hygienická pravidla pro provozy, které bude možné od 25. května opět otevřít. Týká se to zejména vnitřních prostor stravovacích provozů, hotelů, kempů a dalších ubytovacích zařízení, otevírají se vnitřní prostory hradů a zámků, zoologické a dendrologické zahrady nebo koupaliště. Konání hromadných akcí bude možné až pro 300 osob ve stejný čas. Povolují se také návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízení.

Od 25. května se rozvolňuje režim pro nošení roušek. Nadále platí, že roušku je třeba nosit ve všech vnitřních prostorech, v prostorech veřejné dopravy nebo venku, pokud se nacházíme v bezprostřední blízkosti dalších osob, mimo členů domácnosti. Podmínky, za kterých je nutné mít roušku na sobě naleznete v letáku zde. Za specifických podmínek se povolí také návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních. „Konečně můžeme rozvolnit i toto omezení a příbuzní mohou navštívit své blízké, to je velmi pozitivní zpráva,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Přestože se 25. května rozvolní téměř všechna omezení, je nezbytné v co největší míře i nadále omezovat míru rizika a nevystavovat tak sebe ani své okolí nebezpečí šíření onemocnění covid-19. „Prosím ještě chvíli to vydržme a i nadále buďme ohleduplní k ostatním,“ uvedl na závěr ministr Adam Vojtěch.

top