ČR | Situace v nemocnicích není jednoduchá a bez prodloužení nouzového stavu není možné snížit tlak na české zdravotnictví ani počty hospitalizovaných. Po jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) to řekl jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD).

Foto: Vláda ČR

Ústřední krizový štáb se dnes opět zabýval situací ve zdravotnictví, které je vzhledem k pandemii covid-19 přetížené a zdravotníci jsou stále pod velkým tlakem. Jediným řešením, jak situaci ve zdravotnictví zvládnout, je dle ÚKŠ pokračování současných opatření. K tomu je nutné prodloužit nouzový stav, jeho neprodloužení by znamenalo konec přijatých opatření. „Hlasování proti nouzovému stavu by byla rána pro zdravotníky a český zdravotní systém. Znamenalo by to konec opatření i odchod vojáků. Věřím, že zvítězí zdravý rozum,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

ÚKŠ také diskutoval o přípravě a průběhu očkování. Systém dle dostupných informací funguje a Česko, stejně jako ostatní země, čeká na další dodávky vakcín.

Se zvládnutím pandemie stále pomáhají stovky hasičů i policistů. V tuto chvíli je nasazeno celkem 951 příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR, což je téměř 10 % celého sboru. „Děkuji všem hasičům i policistům, kteří pomáhají nad rámec své služby. Jejich pomoci si vážíme,“ doplnil ministr vnitra.

V odběrových týmech se nasazeno 295 hasičů, dalších 148 těmto týmům poskytuje logistickou podporu, 107 profesionálních hasičů i civilních zaměstnanců se v nemocnicích podílí na trasování, 60 jich pomáhá ve zdravotnické záchranné službě. Hasiči pomáhají také např. v domovech důchodců, v zařízeních sociálních služeb nebo provádí dezinfekce prostor.

S trasováním současně pomáhá 500 policistů. Dalších 150 je pro případ nutnosti připraveno v záloze. Pokud je to nutné, jsou nasazováni v nemocnicích nebo pomáhají záchranným službám.

Zdroj: Ministerstvo vnitra České republiky