BRUNTÁL | Nemocnice AGEL Podhorská provozuje na svém pracovišti v Bruntále urologickou ambulanci, která byla v předchozích letech pacientům k dispozici 4 dny v týdnu. Od ledna 2022 se provozní doba urologické ambulance rozšířila na celý pracovní týden. Tým lékařů nově posílila MUDr. Andrea Onderková, která je urologickým pacientům k dispozici každé úterý.

Foto: Nemocnice AGEL Podhorská

Oboru urologie se nová lékařka urologické ambulance věnuje od roku 2009, kdy po ukončení studia na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci nastoupila na urologické oddělení Slezské nemocnice v Opavě pod vedením primáře MUDr. Romana Staňka. „Urologie mě nadchla a nikdy jsem neuvažovala o změně oboru, říká MUDr. Andrea Onderková.

„Díky zkrácenému úvazku v Opavě, na který jsem nastoupila ještě během rodičovské dovolené, jsem měla příležitost využít nabídku Nemocnice AGEL Podhorská a přidat se tak k týmu skvělých odborníků, jako je právě MUDr. Roman Staněk a MUDr. Michal Quis a v neposlední řadě také sestřička Alena Trnavská, přibližuje svoji cestu k práci na urologické ambulanci v bruntálské nemocnici lékařka a jedním dechem dodává: „Těším se na práci ve špičkově vybavené ambulanci a samozřejmě na nové pacienty.”

Na urologickém ambulanci Nemocnice AGEL Podhorská v Bruntále provedli lékaři v roce 2021 téměř 6 a půl tisíce vyšetření. Pacienti, kteří zde za specialisty dochází, trápí nejčastěji zvětšení prostaty, záněty a inkontinence, tedy samovolný únik moči.

Urologie je medicínský obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou, léčbou, dispenzarizací a výzkumem onemocnění uropoetického systému (choroby ledvin, horních a dolních močových cest), mužského pohlavního ústrojí a retroperitonea (včetně nadledvin).

Charakter některých urologických onemocnění vede k prolínání i s jinými specializacemi (onkologie, endokrinologie, nefrologie, gynekologie, chirurgie apod.), proto při jakémkoliv podezření na urologické potíže je nutné vyhledat odborníka co nejdříve. Včasná léčba je prvním krokem, který může vést k úspěšnému zvládnutí zdravotních problémů.

Zdroj: Nemocnice AGEL Podhorská