BRUNTÁLSKO, SLEZSKÁ HARTA | Od letošní sezóny bude dalším lákadlem pro turisty unikátní elektroloď. Zájemci si užijí plavbu po hladině Slezské Harty už od začátku června. Moravskoslezský kraj tak pokračuje v podpoře cestovního ruchu, na pořízení elektrolodi dal 14 milionů korun.

Foto: MSK

„Věřím, že bude pro všechny návštěvníky plavba po Slezské Hartě nezapomenutelným zážitkem. Tato vodní nádrž se řadí mezi deset největších v republice a nachází se v ochranném pásmu, kde je zakázáno používat lodě se spalovacími motory. Proto bude loď poháněná bateriemi. Její provoz bude tedy šetrný k životnímu prostředí a k vodě v nádrži, která se kromě rekreace využívá i jako zdroj užitkové vody,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že loď dostala jméno Harta na základě ankety. „Unikátnost této lodi spočívá v tom, že je kompletně na elektropohon a je tak nejspíš jedinou takovou lodí v republice,“ dodal hejtman kraje Ivo Vondrák.

Velkokapacitní elektroloď Harta pojme 45 výletníků a posádku. Má bezbariérové provedení a v podpalubí má prostor na přepravu až 10 kol. „ Samozřejmě se počítá také s návštěvami mladých rodin. Rodiče nemusí mít obavy, na lodi je vyhrazeno i místo pro kočárky, a to za poplatek 20 korun. Určitě lidé ocení, že si na výlet s sebou budou moci vzít i svého psa. Během plavby bude turistům k dispozici lodní bufet, bezbariérová toaleta a vyhlídková i zakrytá paluba,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška a doplnil, že lístky budou v prodeji přímo na lodi nebo v infocentru v Leskovci nad Moravicí, kde bude mít loď svůj domovský přístav s potřebnými technologiemi pro dobíjení.

Ceny palubních lístků se budou lišit podle toho, zda si výletník vybere okružní, nebo vyhlídkovou plavbu. Vyhlídková plavba vyjde dospělého na 190 korun, děti do 15 let na 150 korun. O prázdninách bude loď na vyhlídky vyplouvat v pondělí, středu, pátek a neděli, mimo hlavní sezónu o víkendech. Start vyhlídkových plaveb je plánovaný na 1. června.
Na okružní plavby se budou turisté moci vydat v červenci a srpnu vždy v úterý, čtvrtek a sobotu. Loď vypluje z Leskovce se zastávkami Razová, Mezina, Nová Pláň, Roudno, zpět do Leskovce. Cena okružní plavby se bude pohybovat od 60 do 260 podle délky trasy, kterou si výletníci vyberou.

„Vyhlídkové plavby patří v hlavní turistické sezoně mezi nejvyhledávanější atraktivity v oblasti Slezské Harty. Cestovní ruch v této části regionu je mnohdy jedinou alternativou rozvoje malého a drobného podnikání. Proto považuji vyplutí elektrolodě a profesionalizaci lodní dopravy za velmi přínosné,“ poznamenal náměstek hejtmana Jan Krkoška.

Loď je vybavena dvěma elektromotory, které budou pohánět lithiové baterie. Na střeše jsou umístěny solární panely. Rychlost plavby je 13 kilometrů v hodině. Loď bude provozovat svazek obcí Mikroregion Slezská Harta, který bude organizovat veškerou lodní dopravu na přehradě.

„Kromě elektrolodě podpořil v této lokalitě Moravskoslezský kraj také další projekty. Vloni jsme obci Leskovec nad Moravicí přispěli 400 tisíc korun na zázemí pro návštěvníky Slezské Harty. Z těchto peněz byly zřízeny elektrické a vodovodní přípojky pro šest zásuvkových pilířů, které budou sloužit pro nabíjení a doplňování vody pro lodě plující po Slezské Hartě a pro nabíjení a doplňování právě Harty. Další milion jsme poskytli na vybudování sociálního zařízení pro návštěvníky, ale také na zázemí lodní dopravy, pláže a drobného prodeje,“ vyjmenoval náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška a doplnil, že v okolí Harty taky přibudou nádoby na tříděný odpad, parkové lavičky nebo plážové převlékárny.

Okolí Slezské Harty je také oblíbeným místem cykloturistů. Návštěvníci si zde mohou dobít nebo zapůjčit elektrokola, které zde kraj v rámci projektu E-kola distribuoval. Mikroregion Slezská Harta také od kraje získal příspěvek 340 tisíc na projekt nové cyklostezky.

„Věřím, že sem všechny tyto projekty nalákají další hosty. Cestovní ruch a jeho rozvoj posiluje vnímání Moravskoslezského kraje jako regionu, který stojí za to navštívit. A co si budeme povídat, turisté sem vozí peníze, což je důležité pro místní podnikatele,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.

Zdroj : MSK

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.