OPAVA | Patnáct minut před jedenáctou hodinou 12. února 2022 zavolali na bezplatnou linku čísla 156 občané jednoho z činžovních domů na ulici Polní v Opavě, že na klepání do dveří jednoho z bytů v I. nadzemním podlaží jim jejich sousedé neotevírají a mají obavu o jejich život a zdraví.

Foto: ZZS MSK

„Na místo ihned přijela hlídka opavských strážníků Městské policie, která přivolala výjezdové vozidlo Hasičského záchranného sboru a po násilném otevření předmětného bytu byly v obývacím pokoji nalezeny bez známek života tři osoby a jedno zvíře – pes. Ani přivolaná osádka sanitního vozidla již nedokázala zemřelým osobám pomoci. Na místo se během chvíle dostavili i přivolaní policisté a kriminalisté, kteří prvotními úkony a lustracemi v dostupných evidencích v osobách bez známek života ustanovili muže ročníku narození 1965, ženu ročníku narození 1976 a nezletilou dívku ročníku narození 2012,” uvedl mluvčí policie René Černohorský.

„V bytě se nalézaly tři osoby – šestapadesátiletý muž, šestačtyřicetiletá žena a devítileté dítě. Zasahující lékař u všech zjistil přítomnost jistých známek smrti, jejich záchrana již nebyla možná. Okolnosti na místě svědčily pro otravu oxidem uhelnatým,” uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

„Hasiči za přítomnosti policistů násilně otevřeli byt, svými detekčními přístroji uvnitř naměřili 288 ppm oxidu uhelnatého. V obývacím pokoji nalezli bez známek života tři osoby a psa. Hasiči celý byt přirozeně odvětrali a zároveň provedli měření i v ostatních prostorech bytového domu – tam již s negativním výsledkem. Podle průzkumu hasičů nebyl uvnitř bytu nainstalován detektor oxidu uhelnatého,” informoval Jakub Kozák, zastupující tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

„Přítomní hasiči bezprostředně naměřili vysokou hodnotu CO (oxidu uhelnatého) ve všech obytných prostorách bytu, byt odvětrali a v koupelně bytu zjistili, že kotel – karma vykazuje svou světelnou signalizací nějakou technickou závadu,” sdělil dále Černohorský.

V dané záležitosti opavští policisté, kriminalisté a příslušníci hasičského záchranného sboru v této chvíli nadále provádějí intenzivní prošetřování a prověřování, jak k celé tragické události došlo, bude se zjišťovat technický stav kotle – karmy, její pravidelné revize a další nutné okolnosti. U zemřelých osob byly nařízeny zdravotní pitvy.

„Otravy oxidem uhelnatým (CO) z lokálních topidel a ohřívačů vody jsou i v našem kraji poměrně časté a nezřídka končí úmrtím. Hasiči neustále varují před tímto nebezpečím a nabádají k pravidelným kontrolám a opravám těchto zařízení a také k nákupům detektorů CO. Jejich cena na trhu se dnes pohybuje kolem jednoho tisíce korun,” sdělil dále Kozák.

„Hlásiče CO chrání všechny živé organizmy před smrtícím plynem. CO je neviditelný plyn bez zápachu, proto ho člověk nemůže smysly zaregistrovat. Detektor zajistí okamžité upozornění na tvorbu CO, který začne vznikat u špatně spalujících zařízení jako např. bojlery, kotle, krby a další zařízení spalující dřevo, uhlí, plyn, oleje nebo naftu. Vzhledem ke zrádnosti CO se doporučuje jeho umístění zejména k domácím kotlům a karmám,” uvedl mluvčí závěrem.