BRUNTÁL | Každý z nás má občas problém se spaním, pamětí, nesoustředěností, nebo dokonce zapomínáním. Většinou těmto příznakům nevěnujeme pozornost a s lehkostí je přejdeme. Časem však mohou tyto symptomy přejít v něco víc než pouhé zapomínání.

Foto: MěÚ Bruntál

Fosanima o.p.s. realizovala v podzimní měsíce soubor bloků tréninku paměti, který byl určen pro zájemce z řad veřejnosti. První soubor se uskutečnil v rámci akce Včera, dnes a zítra, která byla součástí Mezinárodního dne Azhleimerovy choroby. Účastníci měli možnost si vyzkoušet pomůcky, které slouží k podpoře jemné motoriky, soustředění nebo postřehu. Ověřili si, jak jsou na tom s krátkodobou pamětí a zapamatováním, zkusili se hodinkový test.

Mnohé účastníky zaujalo skládání tangramů nebo sestavování jednoduchých obrazců podle předlohy. V ostatních blocích, kterých se účastnilo přibližně  třicet osob, probíhaly nácviky mnemotechnických pomůcek, různé cvičení na pozornost, soustředění, zrakové vnímání či logické myšlení. Cílem celé akce bylo prostřednictvím cíleného procvičování a trénování paměti ukázat zájemcům, co vše mohou udělat pro svou paměť, jak mohou předcházet demenci a jak důležité je, nepodcenit toto onemocnění. Akce byla finančně podpořena Městem Bruntál.

„Těší mě, že lidem není lhostejné jejich zdraví a přemýšlí nad tím, co mohou v této oblasti pro sebe udělat. Naším cílem je, aby těchto zájemců přibývalo a seznámili se s těmito možnostmi, ale zároveň získali inspiraci pro práci se svými blízkými osobami, které již demencí onemocněli“, dodala Rychlíková, ředitelka organizace.

Zdroj: MěÚ Bruntál