MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ | Interiérový design klade důraz na aktuální trendy stejně tak jako módní průmysl. Různé styly vyjadřují nejen estetický vkus či kulturu, například barokní interiér či minimalismus, ale především prezentuje onoho člověka obývajícího interiérový prostor. Co dělá domov domovem? Jaký interiérový styl je momentálně trendy? Prozradila interiérová designérka a studentka Ostravské univerzity Karolína Tůmová.

Foto: Karolína Tůmová, interiérová designérka a studentka Ostravské univerzity

Lidé, kteří se pouští do zkrášlování svého interiéru, se častokrát potýkají s myšlenkou, zda se vůbec celý prostor musí nutně odrážet od jednotného stylu. Když mám moderní interiér, tak v něm musí být opravdu vše moderní? Naruší snad barokní svícen celý moderní interiérový koncept? A co barevnost onoho prostoru? Musí být barokní rám striktně zlatý či minimalistická stěna z barevně neutrálního betonu?

V moderní době jsme se především v architektuře a interiérovému designu naučili jedno, a to, že můžeme v různých stylech experimentovat a inovovat jejich danosti. Estetika jako taková není určitou vědou, jelikož každý člověk vidí krásu zcela jinak, a to proto, že vkus je individuální záležitostí. Jednomu se bude zdát interiér nehezký, druhému naopak hezký. Kreativita si meze neklade, to je dané, avšak máme kolem sebe neustále pomocníky, a to tzv. trendové palety, které se prolínají celou kreativní sférou, ať už v oné módě či interiéru. Trendové palety reflektují aktuální barvy, styly, možnosti či formy daného roku.

Rok 2021 až 2022 patří klidné, jemné, zároveň honosné barvě, kterou známe pod pojmem smaragd. Smaragdová barva je barvou, která kompenzuje i stresující období uvedeného roku a vyvolává v lidech pohodové uspokojení. Smaragdová, hnědá, černá, zlatá a tzv. rosegold jsou kombinacemi barev, ze kterých šílí doslova celý kreativní svět.

Materiály a dekorace hrají v následujícím roce značnou roli, a to především semiš, dřevo, černý a zlatý kov či pampová tráva, která je značným trendem v dekoracích a dlouho bude. Spojením těchto barev, materiálů a dekoru si vytvoříte nejen příjemný pocit domova, ale i velmi trendový interiér. Je pravdou, že v interiérovém odvětví se již nějakou dobu nedbá na kontrast hlavních objektů v prostoru.

Žlutá sedačka společně s černobílým pruhovaným křeslem v bílé místnosti je již passé. V tomto období se kupodivu dbá na tzv. tón v tónu. Strop, stěna, sedačka mohou být v zcela totožné barvě, a přitom to v prostoru nebude nijak rušit či naopak splývat. Člověk začne vnímat a více rozpoznávat dané objekty samostatně a doslova si hrát s tím, co vidí a jak to vidí. Semišová tzv. chesterfield sedačka ve smaragdové barvě se zlatými moderními podnožkami; moderní černý kovový odkládací stolek, na něm velká pampová tráva v černé skleněné váze; zlatý dekorativní prvek, který nenápadně nachází spojitost s podnožkami sedačky; kvalitní dřevěná podlaha, která dodává celému interiérovému konceptu ten správný nádech útulného, avšak nepřeplácaného domova.

Kontrasty se nachází v těch nejmenších a nejdetailnějších liniích, které dodají interiéru onen šmrnc. Představme si takového páva a jeho peří, které hází různé odlesky, jak se často zdá. Avšak při detailním nahlédnutí je zřejmé, že jeho peří je čistě smaragdové a ty nejdetailnější linie jsou ve zlaté barvě. Tudíž i ten nejmenší kontrast dokáže celému objektu dodat ten správný estetický prožitek. Smaragdovo-zlaté období bude přínosem jak pro zastánce honosných stylů, tak i pro ty moderní.

Autor: Karolína Tůmová, interiérová designérka a studentka Ostravské univerzity

Foto: Karolína Tůmová, interiérová designérka a studentka Ostravské univerzity

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.