ČR | Česká republika či některé ze státních institucí a samospráv obdržely cestou Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva vnitra ČR darem od jiných států desetitisíce roušek, respirátorů, ochranných oděvů a dalších zdravotnických pomůcek v rámci boje proti šíření nemoci COVID-19. Svou solidaritu s Českou republikou už vyjádřil např. Vietnam, čínské provincie Zhejiang a Hainan, Tchaj-wan a další partneři.

Foto: ilustrační – Pixabay

 

„Díky solidaritě mezi jednotlivými státy můžeme tuto kritickou situaci zvládnout. Tak, jako jsme my před vypuknutím epidemie v Evropě pomáhali Číně a jako pomáháme v rámci našich možností Itálii a Španělsku, tak se k nám solidárně chovají na oplátku jiné státy. Chtěl bych poděkovat za každý dar, který Česko ze zahraničí obdrželo,“ okomentoval bezplatné poskytování materiálu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Z Vietnamu dorazilo do Česka evakuačním letem kromě dvou stovek Čechů a několikatunového nákupu zdravotnických pomůcek také 24 tisíc roušek jako dar od tamních občanů. Část z něj je například určena pro Policii ČR.

Své dary zaslaly také některé čínské provincie. 100 tisíc roušek, 20 tisíc respirátorů a 2000 ochranných oděvů pro zdravotníky bylo předáno Ústřední vojenské nemocnice v Praze jako dar provincie Zhejiang. Z provincie Hainan míří 300 ochranných obleků a 4800 respirátorů do partnerského Jihomoravského kraje. Chystá se také reciproční pomoc partnerských provincií a měst, které obdržely humanitární pomoc z Česka před vypuknutím epidemie v Evropě.

Rozsáhlou pomoc věnovaly i čínské firmy – společnost Changhong věnovala 200 tisíc chirurgických roušek, 20 tisíc respirátorů N95 a 400 ochranných oděvů Středočeskému kraji. Společnost CITIC Group zase daruje 20 tisíc respirátorů a 30 tisíc roušek do FN v Motole. Další pomoc poskytla např. i Bank of China, zdravotnické pomůcky obdržely darem také sesterské školy některých čínských univerzit.

České nemocnice dostanou také 25 plicních ventilátorů z Tchaj-wanu, jehož obyvatelé jako výraz solidarity zasílají také stovku ochranných masek. Zároveň se prohlubuje spolupráce Akademie věd ČR a Academia Sinica v boji s nákazou Covid-19. Chystá se i další materiální pomoc.

Plicní ventilátory a přístroje umožňující mimotělní okysličování krve jsou prioritou MZV při nákupech v zahraničí. V tuto chvíli je např. rozjednána dodávka plicních ventilátorů od firmy Getinge ze Švédska, kde ministerstvo jedná s tamní vládou o zkrácení dodací lhůty, která je aktuálně 4 měsíce. Na úrovni ministrů také probíhají jednání ohledně dodávek ventilátorů od firmy Medtronic v Irsku a Velké Británii, MZV jedná i o dodávce ventilátorů ze Slovenska. Zároveň je prioritou rovněž pomoc českým firmám s rozšířením jejich vlastních výrobních kapacit třeba formou propojení se zahraničním partnerem nebo zajištěním subdodávek ze zahraničí.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí