KRNOV | Cílem opatření je eliminace rizik přenosu infekčních nákaz mezi předškolními dětmi, zejména snížení počtu nemocných při výskytu plošné chřipkové epidemie. Aplikaci nanotechnologie za necelých 90 tisíc korun provede společnost NanoZone.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Speciální aplikací nanášíme ultra jemné, transparentní malé částice oxidu titaničitého na povrchy ploch a vybavení interiérů, které v kontaktu se světlem nepřetržitě degradují nežádoucí mikroorganismy,“ uvádí Jaromír Hanačík ze společnosti NanoZone. Neviditelné, malé částice titanu likvidují bakterie, viry, spory plísní, eliminují pach, rozkládají organické nečistoty a alergeny a zrychlují a zkvalitňují čištění. „Kontrolní měření účinků aplikovaného materiálu, která provedl Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě v ostravské městské nemocnici, prokázala v průběhu dvanácti měsíců od provedení aplikace zvýšení hygienické čistoty povrchů ploch s aplikací o 64 procent. Roční studie v šesti krajských nemocnicích potvrdila zvýšení hygienické čistoty ošetřených povrchů o 76 procent oproti stavu před odborným ošetřením povrchů,“ dodává.

Samotná aplikace probíhá bez zvláštních opatření a téměř bez omezení provozu. Pouze přítomnost osob v interiérech, kde aplikace probíhá, je z praktických důvodů omezena. Aplikační technik provede odborný nástřik nano materiálu během maximálně desítek minut a po jeho odchodu lze v interiéru po krátkém odvětrání opět provádět běžnou činnost.

Účinky a bezpečnost technologie byly ověřeny nejvyššími oborovými autoritami a otestovány v Městské nemocnici Ostrava, v šesti krajských nemocnicích Moravskoslezského kraje, v desítkách sanitních vozů, ve 400 policejních vozech a dalších zařízeních. Touto technologií bylo již v České republice ošetřeno několik desítek mateřských škol.

Zdroj: MěÚ Krnov