KRNOV | Výdutí břišní aorty jsou podle statistik nejvíc ohroženi muži ve věku 65 až 67 let. Protože toto onemocnění nastupuje nenápadně a bez varovných příznaků, krnovská nemocnice nabízí preventivní vyšetření všem mužům v rizikovém věku. Vyšetření břišní aorty je rychlé, bezplatné a bezbolestné.

Foto: SZZ Krnov

„V posledních letech jsem ve svém okolí zaregistroval několik úmrtí způsobených rupturou břišní aorty. Proto jsem usiloval o to, aby se i naše nemocnice zapojila do screeningového programu, jehož smyslem je především záchrana lidského života. Navíc díky programu získá ministerstvo a zdravotnické instituce představu o tom, kolik mužů je výdutí aorty ohroženo,“ uvedl k novince ředitel krnovské nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Certifikované pracoviště vyšetřilo první zájemce

Zatímco zdravá aorta má v břišní části šířku do tří centimetrů, vlivem degenerativních změn může dojít k rozšíření na dvojnásobek. Toto rozšíření neboli aneuryzma dokáže včas odhalit tým Radiodiagnostického oddělení pod vedením primáře MUDr. Ivo Šenkyříka. Krnovská nemocnice v rámci nového celostátního programu screeningu výdutě břišní aorty už v květnu vyšetřila první zájemce. „Jako certifikované diagnostické pracoviště jsme požádali o spolupráci na tomto programu Českou lékařskou komoru, praktické i odborné lékaře v naší spádové oblasti. Informují své pacienty, kteří spadají do rizikové věkové slupiny 65 až 67 let, jaké zdravotní komplikace představuje rozšíření – výduť břišní aorty, a jak je důležité tento stav diagnostikovat včas,“ uvedl primář Radiodiagnostického oddělení SZZ Krnov MUDr. Ivo Šenkyřík a představil certifikát akreditovaného radiologického pracoviště.

Břišní aortu zkontrolují ultrazvukem

„Aorta je největší tepnou v těle. Rozvádí krev od srdce k mozku, do končetin a všech orgánů. Muži v rizikové věkové kategorii 65 až 67 let mohou požádat o doporučení svého praktického lékaře, nebo se rovnou sami objednat. Podstatou screeningového vyšetření je ultrazvukem zjistit šířku aorty.  Zabere to pár minut. Pokud je tam nález aneuryzmatu, nasměřujeme pacienta ke specialistům,“ doplnil primář Šenkyřík.

Podle statistik výduť břišní aorty postihuje kolem dvou procent mužů v rizikovém věku. Pravděpodobnost výdutě u žen a mladších ročníků je podstatně nižší. Aneuryzma může břišní aortu oslabit natolik, že vlivem průtoku krve praskne. Takzvanou rupturu výdutě provází vnitřní krvácení, obvykle s fatálními následky. Rizika spojená s výdutí břišní aorty zvyšuje vysoký krevní tlak, chronická zánětlivá onemocnění jako pankreatitida či endokarditida, ateroskleróza lidově nazývaná kornatění, obezita, cholesterol, kouření, ale také dědičnost.

Zatímco malá výduť břišní aorty většinou vyžaduje pouze úpravu životosprávy, podávání léčiv a pravidelnou radiologickou kontrolu, v pokročilé fázi při výduti většího rozsahu už je nevyhnutelná endovaskulární nebo chirurgická léčba.

Radiodiagnostické oddělení (RDG) krnovské nemocnice je certifikované pracoviště k provádění screeningu aneuryzmatu abdominální aorty. Primář RDG MUDr. Ivo Šenkyřík představuje certifikát. Příjem žádanek probíhá telefonicky na 554 690 325.

Zdroj: SZZ Krnov

Foto: SZZ Krnov