BRUNTÁL | Až 100 pacientů týdně vyšetří nový CT přístroj Podhorské nemocnice, který je na pracovišti v Bruntále v provozu od letošního dubna. Tento moderní pomocník v diagnostice si tak během prázdnin připsal jubilejní tisící vyšetření. S novým CT jsou lékaři schopni provést nejen virtuální kolonoskopii, vyšetření trávicího traktu, na které se zde specializují již 12 let, ale nově zjišťují také kalciové skóre vypovídající o stavu tepen.

Foto: Podhorská nemocnice

Nový počítačový tomograf, který umožňuje lékařům i pacientům špičkovou diagnostiku, nahradil svého staršího předchůdce. Moderní přístroj výrazně zrychluje skenování pacientů, snižuje jejich radiační zátěž a lékařům nabízí nové diagnostické možnosti. I při velmi nízkých dávkách záření totiž tomograf předává ošetřujícímu personálu přesné a kvalitní obrazy, které jsou klíčové pro úspěšnou diagnostiku a následnou léčbu. „Nejčastěji je požadováno vyšetření mozku, páteře, dále vyšetření trávicího traktu – enterografie a virtuální kolonoskopie, vyšetření urotraktu, častá jsou i vyšetření plic včetně plicní angiografie,“ ilustroval MUDr. Tomáš Martínek, primář radiodiagnostického oddělení Podhorské nemocnice, jež je součástí skupiny AGEL.

Kromě plánovaných vyšetření nastávají také akutní případy, které tvoří asi čtvrtinu z celkového počtu vyšetření. „Nejčastěji jde o CT mozku a obličejového skeletu, břicha, páteře, také CT angiografie plic,“ doplnil primář Martínek s tím, že CT vyšetření se provádí plánovaně každý den, v době letních dovolených pak plánovaně třikrát týdně, akutně pak každý den včetně víkendů a svátků.

Za první pololetí letošního roku laboranti provedli 1887 CT vyšetření, z toho 997 již na novém tomografu a v polovině prázdnin pak toto číslo vzrostlo na celkových 1289 vyšetření. „V letních měsících posledních let nepociťujeme úbytek pacientů jako dříve. V průměru je na CT vyšetřeno denně při plném obsazení lékařského personálu na oddělení 20 pacientů, týdně pak včetně akutních vyšetření na příslužbách a během víkendů okolo 100 pacientů. Maximum bylo 25 pacientů za den,“ vyčetl ze statistiky Tomáš Martínek a dodal, že objednací lhůty jsou na jeho pracovišti krátké a v průběhu roku pohybují mezi jedním až dvěma týdny.

Špičkový systém tomografu navíc od letošního července nabízí další možnosti diagnostiky. „Po doplnění přístroje o EKG monitoraci jsme po odborném zaškolení zavedli do našeho portfolia vyšetření kalciového skóre,“ přibližuje primář MUDr. Martínek z radiodiagnostického oddělení Podhorské nemocnice, která patří do skupiny AGEL a poskytuje zdravotní péči na pracovištích v Bruntále a Rýmařově pro spádovou oblast Bruntálska, Rýmařovska a Vrbenska, tedy pro přibližně 65 tisíc obyvatel.

Zdroj: Podhorská nemocnice