BRUNTÁLSKO | Okresní organizace sociální demokracie na Bruntálsku má po půl roce nové vedení v čele s předsedou a ředitelem rýmařovské soukromé střední školy Markem Bociánem. Mezi členy ale vládne napětí. Mluví se o neslučitelnosti dvou táborů.

Foto: STA Bruntálsko

Sociální demokraté na Bruntálsku si poslední měsíc loňského roku odvolali vedení okresní organizace. Od té doby se častokrát mluvilo o napětí a hádkách mezi členy. Okresní konference byla usnášeníschopná až napodruhé, a byla svolána moravskoslezským výkonným výborem.

„Po půlročním nefungování OVV (pozn. red. okresního výkonného výboru) se na konferenci 25. května 2018 podařilo ustavit nový OVV a zvolit předsedu. Vadou na této kráse je, že to bylo hlasy delegátů našich velkoměst – Krnov, Bruntál a Rýmařov. Zástupci z menších organizací nechtějí v tomto novém OVV vůbec figurovat. Předtím bylo zvykem, že každá místní organizace měla automaticky svého zástupce. Ale časy se změnily,“ komentuje situaci předseda místní organizace z Města Albrechtic Vladislav Hlaváček.

Podobně se vyjádřila i členka Předsednictva ČSSD Helena Kudelová, která je bývalou starostkou Vrbna pod Pradědem. „V posledních mnoha letech byla okresní organizace zastoupena svým zástupcem v OVV každá MO (pozn. red. místní organizace). Nyní došlo ke změně, která spíše než rovným zastoupením místních organizací, nastolila stav, který je odrazem velikosti místních organizací. Jsem sama zvědava, jestli tato změna bude znamenat kroky k lepším budoucím výsledkům zejména v podzimních komunálních volbách, ale také lepšímu obrazu ČSSD v okrese Bruntál,“ zmínila se Kudelová.

Novým předsedou Marek Bocián

Sociální demokraté na Bruntálsku si na okresní konferenci zvolili nového předsedu – ředitele rýmařovské soukromé střední školy a tamního předsedu místní organizace ČSSD. „Na okresní konferenci ČSSD v pátek dne 25. 5. 2018 byl novým okresním předsedou zvolen jasně pan Mgr. Marek Bocián z rýmařovské MO. Za Krnov hodnotím tuto volbu jako dobrou, neboť nový předseda má naši podporu a sympatie. Volba místopředsedů proběhne na prvním jednání OVV, které by se mělo uskutečnit dne 12. 6. 2018. Od nového předsedy si slibuji zapálení pro věc, nové nápady a náhledy, chuť pracovat a posouvat nás. Budeme rádi, když se mu to podaří a budeme mu k tomu aktivně pomáhat,“ prozradil krnovský místostarosta a předseda místních sociálních demokratů Michal Brunclík.

Podle místopředsedy ústřední kontrolní komise ČSSD a bývalého rýmařovského místostarosty Jaroslava Kaly má nové vedení okresu velké cíle a jinou filozofii. „Svoji vizi představil nový předseda na okresní konferenci, získal docela silný mandát, tak uvidíme, jak s ním naloží. ČSSD je nejstarší stranou v Česku a má na co navazovat. Pokud se bude okres držet idejí ČSSD, tak si myslím, že má stále co voličům nabídnout. Je to zásadní změna ve vedení okresu, tak i já přeji hodně úspěchů,“ dodal Kala.

Zcela odlišný názor má ale předseda sociálních demokratů v Úvalně Jaromír Čubok. „Nový předseda si plní svůj sen, nenabízí nic, a navíc se postaral o postupný rozklad ČSSD na Bruntálsku. Jak jsem řekl na konferenci, nic za ním není a nic nenabízí. K čemu takový předseda, kterého ani nikdo nezná. Nevíme, co už dokázal a jaké má plány. Prostě chce být předseda. Nezúčastnil se žádné členské schůze většiny místních organizací, kde by předložil své plány a požádal o podporu. Proč by to dělal. Hlasu má dost a úplně vynechal spolupráci mezi organizacemi okresu!“ rozhořčeně komentoval situaci v ČSSD na Bruntálsku Jaromír Čubok.

Nově zvolený předseda okresní organizace ČSSD Marek Bocián na otázky redakce zpravodajství STA Bruntálsko přesně nereagoval. „Otázky (viz. komunikace z členy a rozkol v ČSSD) jsou tendenční a reflektují pouze myšlenkové pochody několika málo osob, které se ještě nesrovnaly s demokratickou změnou na úrovni okresu. Jakmile proběhne první OVV, kde představím svoje vize, mj. část z nich jsem již představil členské základně, zvolíme místopředsedy a konečně i strategii na další období, rád v osobním rozhovoru dám potřebné informace,“ konstatoval nově zvolený okresní předseda sociálních demokratů Marek Bocián.

Sedm členů okresního výkonného výboru

Jak uvádí webové stránky ČSSD na Bruntálsku, členové si na květnové okresní konferenci k novému předsedovi zvolili dalších šest členů okresního vedení – Milana Miliána a Radima Mádra z Bruntálu, Zdeňku Jakubcovou a Borise Pavláska z Rýmařova, Michala Brunclíka a Jakuba Horáčka z Krnova.

„Jsem rád, že bylo nové vedení okresní organizace zvoleno a začne pracovat. Očekávám od nového vedení v brzké době nové podněty a impulzy, jak obraz naší strany změnit k lepšímu. Dejme jim ale určitý čas, aby se tzv. mohli ukázat. Zda ČSSD bude opět prosperující stranou v okrese, bude ale ve velké míře závislé, jak dopadne referendum o vstupu do vlády a jak to budou občané vnímat. To ukážou následně první volby na podzim,“ řekl předseda bruntálských sociálních demokratů a místostarosta města Vladimír Jedlička.

„Zatím nemůžu říct, že jsem spokojená. Nové vedení se musí nejdříve projevit. Uvidíme, jak se jim podaří zase spojit okres před komunálními volbami. Očekávám od nového vedení zejména dobrou komunikaci s organizacemi v okrese, jednotné názory prezentované vůči veřejnosti. Poté se ukáže, zda se nám podaří být v okrese zase prosperující stranou,“ dodala Nikola Pohanělová z ČSSD v Dolní Moravici na Rýmařovsku.

Rozhádanost a napětí mezi členy

ČSSD na Bruntálsku má podle jejich webových stránek celkem jedenáct místních organizací, z toho dvě v Břidličné a Lichnově nepatří mezi aktivní. Podle některých členů vládne mezi sociálními demokraty na Bruntálsku velké napětí, rozhádanost až nechuť býti nadále členy strany. Mezi sebou údajně stojí dva tábory – tři velké organizace Krnov, Rýmařov a Bruntál a šest menších místních organizací – Václavov u Bruntálu, Vrbno pod Pradědem, Úvalno, Město Albrechtice, Dolní Moravice a Horní Benešov.

„Na půdorysu okresu nemáme téměř na nic vliv. Místo toho, abychom se prosazovali s našimi ideály, které máme již 140 let, začali jsme bojovat mezi sebou. Úspěchu lze dosáhnout pouze tehdy, pokud budeme jednotní. Jako realista vidím, že jsme nastoupili na cestu sebedestrukce,“ pokračoval albrechtický předseda Vladislav Hlaváček, kterého doplnil předseda z Úvalna.

„ČSSD Bruntálska je rozpolcena. Nevěřím tomu, že v nadcházejících létech bude ČSSD, a to nejen v okrese, mít nějaký vliv a že by byla prosperující už vůbec ne. Minimálně po dvě volební období bude hledat svou ztracenou tvář. Milníkem budou podzimní komunální volby. Už teď odcházejí lidé, kteří v minulosti tvořili jádro ČSSD na Bruntálsku. Na konci roku bylo v okrese 196 registrovaných členů. K datu konání okresní konference 182 a další odchází,“ uzavřel situaci v ČSSD na Bruntálsku Jaromír Čubok.

Další oslovení bývalí či současní funkcionáři sociální demokracie z Bruntálska se odmítli vyjádřit anebo na dotazy redakce zpravodajství STA Bruntálsko vůbec nereagovali.