OPAVA | Od 19. února je ve Slezské nemocnici k dispozici tolik očekávaná anglická vakcína firmy Astra Zeneca. Jsme velmi rádi, že i tuto vakcínu již můžeme nabídnout k očkování indikovaným skupinám obyvatel Opavska. Podobně jako u zatím dostupných vakcín firmy Pfizer/BionTec a Moderna se i v případě vakcíny od Astry Zeneca jedná o moderní genovou vakcínu.

Foto: Slezská nemocnice v Opavě

 

Na rozdíl od tradičních vakcín, které byly zpravidla zaměřeny pouze na tvorbu protilátek, u těchto nových genových vakcín je úkolem vyvolat jak buněčnou, tak protilátkovou imunitní odpověď, a proto se jejich účinnost udává tak vysoká. Zatímco u prvních dvou dostupných vakcín zprostředkovává vnesení nukleové kyseliny do buňky nanolipid, v případě firmy Astra Zeneca je to adenovirus. V podstatě je tedy mechanismus všech tří jmenovaných vakcín shodný, liší se jen podobou nosiče.

Vakcína od firmy Astra Zeneca je ve Spojeném království masivně užívána již od 4. ledna 2021 a zkušenosti ukazují, že je mimořádně bezpečná. V žádném případě nemůže žádná z těchto vakcín zasáhnout do genetické informace lidského organismu, která je uložena v DNA v jádře, mRNA informace po splnění své role záhy trvale zaniká.

„Všechny tři uvedené vakcíny jsou velmi účinné a jak seniorům, tak všem ostatním je mohu jako infektolog maximálně doporučit. Sám bych se nechal očkovat kteroukoliv z nich. Informace, že po dokončeném očkování dochází k velmi výraznému poklesu závažného průběhu infekce či dokonce úmrtí ve všech věkových kategoriích hovoří nade vší pochybnost.“ Komentuje novou vakcínu primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel.

Zdroj: Slezská nemocnice v Opavě, p.o.

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.