KRNOV | Osobní alarmy si mohou od začátku ledna opět vyzvednout krnovští senioři v sídle městské policie v Žižkově ulici. „Jedná se o drobnou praktickou pomůcku z oblasti situační prevence. Alarm vypadá jako malý přívěšek ke klíčům, který lze jednoduše spustit vytažením pojistky. Senior tak může přístroj, který vydává zvuk o síle 90 decibelů, nosit v kapse, v kabelce nebo na krku,“ popisuje preventistka kriminality Irena Šindlerová.

Foto: MěÚ Krnov

Alarm sice není napojený na žádný centrální bezpečnostní systém, jeho hlasitý zvuk však může upozornit na potřebu přivolání pomoci nejen při obtěžování či napadení útočníkem, ale také při náhlých zdravotních problémech. „Použití přístroje je naprosto jednoduché a jeho účinnost je vysoká. Senioři proto nemusí mít žádné obavy, navíc jim strážníci při předávání vysvětlí, jak mají s pomůckou zacházet,“ vysvětluje Irena Šindlerová s tím, že při vyzvednutí alarmu stačí uvést pouze jméno budoucího uživatele a přístroj tak může převzít kdokoliv pro svého známého či příbuzného v seniorském věku.

S rozdáváním alarmů začali krnovští strážníci na podzim roku 2018, kdy si senioři rozebrali první dvě stovky kusů. Protože byl o přístroje velký zájem, pracoviště prevence kriminality po dohodě s městskou policií zakoupilo následující rok dalších 550 osobních alarmů, které v jeho průběhu rozdali. „Ani poté se ale poptávka nezmenšila, proto jsme nakoupili koncem roku 2020 dalších 250 osobních alarmů za 22 500 Kč, které byly uhrazeny z rozpočtu prevence kriminality,“ uzavírá Irena Šindlerová.

Zdroj: MěÚ Krnov