KRNOV | Chloubu Krnova, cvilínskou rozhlednu, čeká generální rekonstrukce. Už za dva roky by návštěvníci mohli nahoru vystoupat po nových schodech a rozhlédnout se z opravené vyhlídky nejen po vzdálenější krajině, ale i bližším okolí věže, které rovněž dozná změn. Než se tak stane, rozhledna bude zavřená. Její stav je už natolik špatný, že by mohl být pro návštěvníky nebezpečný.

Foto: MěÚ Krnov

Asi největší hrozbu představuje drolící se cimbuří. Z toho důvodu bylo už předloni umístěno nad venkovním schodištěm lešení se stříškou a na vyhlídkové terase bránily přístupu k cimbuří zábrany. „Stav rozhledny je v současnosti natolik havarijní, že ani tato opatření neskýtají návštěvníkům záruku bezpečnosti. Nevyhovuje staticky a přes únosnou míru pokročila také hniloba dřevěného schodiště. Proto bylo rozhodnuto o uzavření rozhledny ještě před samotným zahájením rekonstrukce,“ uvedla vedoucí odboru veřejných zakázek Klára Hazuchová.

Neutěšený stav známé rozhledny město řeší od roku 2017, kdy byla provedena řada průzkumů, které zhotovil tým odborníků, v jehož řadách byl například expert Českého egyptologického ústavu a další špičky v oboru geologie, statiky a dynamiky staveb. „Mimo jiné šlo o geodetické zaměření pro zkoumání pohybu rozhledny, nad rámec toho pravidelného, který provádějí Technické služby Krnov, dále inženýrsko-geologický průzkum, průzkum vlhkosti a salinity zdiva nebo mykologický průzkum. Veškeré podklady nyní projektant zapracovává do dokumentace, kterou má odevzdat do konce srpna letošního roku,“ upřesnila.

Zdroj: MěÚ Krnov

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.