MSK | Posádky zdravotnické záchranné služby zaměstnávalo během soboty 16. července velké množství úrazů. Napříč všemi okresy vyjížděly v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách týmy k více než stovce (108) takových případů v Moravskoslezském kraji. Ve třech z nich spěchal kromě pozemních zásahových prostředků na pomoc také ostravský vrtulník LZS.

Foto: ZZS MSK

„Asi čtvrtina případů se odehrála doma. Šlo často o prosté pády osob v seniorském věku, a to při běžných činnostech. Kromě toho bylo nutno ošetřit čtyři děti, které si v domácím prostředí přivodily úraz při hře, například pádem na těleso ústředního topení, či ze schodů, “uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

U většiny případů došlo k poraněním venku – na ulicích, nebo v terénu. „Přes dvě desítky z nich provázelo zároveň ovlivnění alkoholem. Mezi příčiny patřily v devíti případech nehody cyklistů, úrazy při sportu – fotbalu, bruslení, motokrosu, ale také zranění při práci – s pilou, rozbrušovačkou, sekačkou, popálení při pálení klestí, stejně jako pád z lešení. Záchranáři také ošetřovali pokousání psem. Mezi neobvyklé příčiny patřilo rovněž poranění, kdy ženu zranil padající stánek během veřejné akce,” sdělil dále Humpl.

Sedm osob utrpělo poranění přímo v restauračních zařízeních, dalších jedenáct pak při napadení jinou osobou, i zde často za spolu účasti alkoholu. Posádky však mimo výše uvedené počty vyjížděly také k desítce lidí s prostou intoxikací alkoholem, opakovaně těžkého charakteru.

Závěrem zopakujme jednoduché zásady prevence: dostatečný dozor dospělých, správná organizace volného času dětí a důsledné používání ochranných pomůcek. Pohodové prázdniny a buďte na své děti opatrní!