MSK | Čtyři pacienty nakažené velice vzácnou a životu nebezpečnou nemocí – liščí tasemnicí (Echinokokóza multiokulární), léčí v současné době odborníci z Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Foto: ilustrační Pixabay

Nebezpečný parazit se do lidského těla může dostat například při pojídání lesního ovoce. „Nemocná liška kvanta vajíček tasemnice vyloučí ve stolici, která zaschne. Vítr následně vajíčka roznese po okolí a ta čekají na nové hostitele,“ popsal jeden z možných způsobů přenosu nemoci primář Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

V lidském těle se nepatrné vajíčko tasemnice, která v dospělosti měří 1-4 milimetry, dostane krví do jater. Tam se tasemnice usadí a začne v játrech dělat dutinku, která se postupně zvětšuje. „Tasemnice lidskou játru likviduje opravdu pomalu. V literatuře se uvádí období 5 až 15 let. Na ultrazvuku by nemoc v počátcích nebyla patrná, jelikož vypadá jako malé cysty, které mohou být v játrech od narození. Zjistit by šla pouze sérologií,“ upozornil primář.

Pacienti, kteří do Slezské nemocnice přišli, měli společné příznaky, a to nespecifické bolesti břicha a opakované nevysoké horečky. Všichni skončili na ultrazvukovém vyšetření, kde jim byl diagnostikován nádor v játrech. „Přestože jde o infekční nemoc, tak se chová jako nádor, je nebezpečná jako nádor a od nádoru se zpočátku kromě sérologie nedá odlišit. V drtivé většině případů je lokalizována v játrech, ale mohou být postiženy plíce, mozek a řada dalších orgánů,“ řekl primář Kümpel.

Při léčbě je nutno posuzovat každého pacienta jednotlivě. Většinou se přistupuje k chirurgickému odstranění všech parazitárních hmot a pacienti užívají do konce života (každý den) protiparazitální léky, nejčastěji Albendazol. Ten není v současné době v ČR registrovaný a přiváží se na zvláštní lékařský předpis. „U dvou pacientů jsme dle literatury po mnoha letech léčbu Albendazolem přerušili, ale nemoc se jim vrátila. Z toho důvodu doporučujeme našim pacientům, aby lék brali doživotně,“ konstatoval lékař Kümpel.

Nejzávažnější případ posledních let zaregistrovali letos právě ve Slezské nemocnici v Opavě. „U krásné, mladé maminky jsme zjistili, že jí liščí tasemnice zničila více než 90% játry. Naštěstí se dočkala transplantace, po které je několik týdnů a daří se jí dobře. Dále je pod naším dohledem,“ dodal primář Kümpel.

Vzhledem k množícímu se počtu lišek je možné, že přibude pacientů se zákeřnou nemocí. „Slezská nemocnice v žádném případě nechce veřejnost strašit, aby se vyhýbala lesním plodům. Z literatury víme, že liščí tasemnice není přenášena pouze na lesních plodech, ale také vodou v potocích, mohou ji vzácně šířit také psi a kočky. U domácích mazlíčku je prevencí odčervovací tableta. Lidem doporučujeme sklízet výše umístěné lesní plody. Důležité je sklizené plody dobře umýt, ideálně je tepelně zpracovat,“ sdělil ředitel Slezské nemocnice a lékař Ladislav Václavec. Toho těší, že má nemocnice na infekčním oddělení tým špičkových odborníků.

Liščí tasemnice zničila Vendule játru

Mladá maminka dvou dětí Vendula Černá (35) z Opavy žila dlouhé roky s liščí tasemnicí. Ta jí postupně zlikvidovala 90 % jater.  „Nepozorovala jsem na sobě žádné příznaky a vlastně jsem si myslela, že jsem zcela zdravý člověk. Až loni před Vánocemi jsem si nahmatala bouli v oblasti jater a měla jsem stále větší pocit nafouknutého břicha. Proto jsem šla k obvodní lékařce, která mne odeslala do Slezské nemocnice, kdy jsem po vyšetřeních skončila v péči odborníků infekčního oddělení,“ řekla Vendula Černá.

Primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel nasadil pacientce správný lék. „Břicho jsem měla nafouklé, jelikož mi stále rostoucí játra utlačovala vnitřní orgány. Rodina byla v šoku, ale všichni jsme doufali, že po resekci (odříznutí) části jater budu dál normálně žít. Bohužel se zjistilo, že můj nález není možné operovat a v dubnu jsem byla zařazena do transplantačního programu,“ popsala nejhorší chvíle života paní Vendula.

Navíc dostala strach o své malé děti, které přivedla na svět v době, kdy již byla zřejmě nemocná. „Doma mám osmileté a dvouleté dítě. Preventivně jsme je nechali vyšetřit, zda infekci nemají také. Ale člověk není přenašečem této nemoci a děti jsou naštěstí zdravé,“ pokračovala inženýrka Černá.

Transplantace jater se inženýrka Černá dočkala letos koncem května. Je smířena s tím, že bude doživotně brát léky. Kde k závažnému onemocnění přišla, netuší. „Jako dítě jsem jedla v lese borůvky, maliny stejně jako všichni ostatní. Ale stejně tak jsem mohla pohladit srst nějakého psa a poté jíst aniž bych si umyla ruce,“ sdělila žena.

Vendula stejně jako její blízcí a známí už nikdy nebude jíst lesní ovoce, pokud nebude tepelně upraveno (liščí tasemnici zabíjí teplota mezi 60-80 stupni Celsia). „Nechci, aby blízcí a známí museli bojovat s takovou nemocí. Jsem ráda, že jsem dostala šanci žít dál, i když budu trvale užívat léky. Děkuji za péči týmu odborníků ze Slezské nemocnice v Opavě a Transplantačnímu centru v Brně,“ dodala inženýrka Černá.

Zdroj: SN v Opavě