MSK | I přes ztížené možnosti se také letos konala krajská potravinová sbírka. Zásoby Potravinové banky jsou totiž letos i s ohledem na vývoj koronavirové pandemie značně omezené. Zaměstnanci krajských organizací přispěli celkově více než pět tun potravin pro lidi, kteří jsou v nouzi. Kromě krajských úředníků se do sbírky zapojili také zaměstnanci téměř stovky organizací, které kraj zřizuje.
„Na krajském úřadě se v době konání sbírky kvůli epidemiologickým opatřením pohybovala zhruba třetina zaměstnanců, ostatní totiž plnili své pracovní povinnosti na home office. Proto je skvělé, že se i přes to na hejtmanství podařilo vysbírat 350 kilogramů trvanlivých potravin. Je to opět známkou toho, že vzájemná soudržnost a odpovědnost mezi lidmi stále fungují. Děkuji také všem zaměstnancům z krajských organizací. Společně jsme dali dohromady přes pět tun potravin, které pomohou, kde je to třeba,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza a doplnil, že za deset let, co kraj ve spolupráci s Potravinovou bankou v Ostravě sbírku pořádá, už bylo vysbíráno přes 63 tun potravin.
„Krajská potravinová sbírka se už desátým rokem koná u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby, který připadá na 17. října. Tato akce má pomoci potřebným, chce také upozornit na problémy spojené s plýtváním jídla. Je potřeba si uvědomovat, že jsou mezi námi lidé, a není jich bohužel málo, kteří se bez pomoci svého okolí neobejdou. Jde o lidi bez přístřeší, matky samoživitelky nebo nemocné a osaměle žijící seniory,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.
Stejně jako v loňském roce i letos Potravinová banka vydá získané potraviny svým členským organizacím, které je pak distribuují mezi potřebné klienty. „Velmi si vážíme toho, že se zaměstnanci krajského úřadu a krajských příspěvkových organizací do sbírky potravin i v této nelehké době zapojili. S jejich pomocí můžeme realizovat poslání potravinové banky, tedy pomáhat s odstraňováním chudoby a hladu, pomáhat lidem v nouzi, ale také podporovat solidaritu ve společnosti. Výtěžek potravinové sbírky bude předán přímo lidem, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci,“ řekla ředitelka Potravinové banky v Ostravě Helena Balabánová.
Potravinovou sbírku organizovala také města v našem kraji jako například Ostrava, Opava, Havířov nebo Nový Jičín. Potravinová sbírka se ještě bude konat v krajských organizacích, které s ohledem na pandemii museli sbírku odložit na pozdější termín.
Zdroj: MSK