ČR | Doplňky stravy s obsahem křemíku mají posilovat kosti, zpevňovat nehty nebo udržovat pružnost a hladkost pleti. Nicméně vědecké potvrzení těchto vlastností chybí.

Foto: ilustrační Pixabay

Internetové obchody běžně nabízejí výrobky s křemíkem v různých formách. Slibují krásnější vlasy, lepší pleť a pevnější nehty, ale i posílení kostí a kloubů, snížení rizika osteoporózy a opotřebení kloubů. Nedostatek křemíku v těle podle výrobců a prodejců má negativní vliv na naše zdraví a podle některých webových stránek může dokonce zastavit růst kostí.

Průzkum nezávislé rakouské organizace Medizin tranpsarent však neobjevil žádné vědecké důkazy, že doplňkový příjem křemíku prospívá zdraví, a dokonce ani o tom, že by měl křemík tak důležitou úlohu. V lékařských kruzích není znám pojem nedostatku křemíku v těle. Je sice možné, že se zatím vědě jeho důležitost jen nepodařilo odhalit, ovšem v současnosti neexistují ani doporučené hladiny jeho výskytu, ani denní dávka doporučená úřady či profesními organizacemi.

Důkazy zcela chybí
Medizin transparent zjistila, že o avízovaných účincích křemíku chybí vědecké důkazy, a ani Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA žádné nenašel. Dosud provedené studie nepotvrdily, že by doplňky s křemíkem podporovaly tvorbu kostní tkáně a mohly tak ochránit starší ženy před osteoporózou nebo zlomeninami ve vyšším věku. Rovněž není prokázáno, že by křemík pomáhal při stařecké artróze. Žádná pozitivní zjištění nepředstavily ani studie v oblasti Alzheimerovy choroby.

Některé reklamy přitom tvrdí, že sloučeniny křemíku bojují s ukládáním hliníku v mozku, což je prý možný důvod vzniku této nemoci. Nic takového však nebylo prokázáno. Tvrzení, že křemík podporuje činnost srdce, snižuje tvorbu kyselin v žaludku nebo pomáhá tělu vytvářet kolagen a spojovací tkáně jsou rovněž čirou spekulací. Neexistují důkazy ani o účincích křemíku na sktrukturu vlasů, zpevnění nehtů nebo omlazení pleti.

Křemík přijímáme společně se stravou
Křemíku je v těle poměrně mnoho (v případě dospělých osob jeden až dva gramy), zejména ve vlasech, nehtech a kůži. Přesto nelze tvrdit, že jeho dodatečný příjem je důležitý pro naše zdraví a křemík je tedy základním stopovým prvkem. Je možné, že se v lidském těle jednoduše ukládá během našeho života, protože naše strava obsahuje jeho sloučeniny, které jsou například ve vodě, v obilovinách, v mnohé zelenině a různém ovoci. Zcela přirozeně jej konzumujeme denně, a to v množství mezi 10 a 25 mg, aniž bychom k tomu potřebovali potravinové doplňky.

Jsou doplňky s křemíkem bezpečné?
Pozitivní účinky křemíku tedy prokázány nejsou. Mohou křemíkové doplňky naopak mít negativní účinky na naše zdraví? Některé z nich obsahují tzv. organický křemík, methylsilantriol. Podle výrobců je zcela neškodný, nemá vedlejší účinky a mohou jej bez obav užívat všichni, včetně dětí a těhotných žen. Nicméně názor EFSA je jiný – vůbec není jasné, zda je methylsilantriol skutečně neškodný, protože neexistují studie, které by to dokazovaly. Výzkum užívání další formy křemíku obsažené v doplňcích, cholinem stabilizované orthokřemičité kyseliny (ch-OSA), nepozoroval žádné negativní účinky.

Zdroj: dTest