ČR, MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ | Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování pátrá po dvou ruských agentech, kteří se zapletli do případu otravy novičokem a výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Pohybovat se měli také po Moravskoslezském kraji.

Foto: Policie ČR

Policie České republiky, Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), žádá v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti o pomoc při pátrání po dvou osobách, které se měly nejméně v období od 11. do 16. října 2014 pohybovat na území České republiky, nejprve v Praze, následně v Moravskoslezském kraji a Zlínském kraji.

„Osoby využívaly nejméně dvě identity, kdy se nejprve prokazovaly dvěma ruskými pasy se jmény Alexander PETROV, nar. 13. 7. 1979 a Ruslan BOSHIROV, nar. 12. 4. 1978, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai POPA, nar. 18. 7. 1979 a pasem Tádžikistánu vydaným na jméno Ruslan TABAROV, nar. 23. 10. 1975,“ informoval Jaroslav Ibehej z NCOZ.

„Pokud někdo tyto osoby viděl, nebo ví cokoliv o jejich pohybu a činnosti na území ČR, nechť to sdělí na tel.: 974 836 031 (operační středisko NCOZ), případně v běžné pracovní době na tel.: 974 760 530 (NCOZ expozitura Olomouc),“ dodal Ibehej.

Jak informují nejen česká média, policie pátrá po dvou ruských agentech, kteří jsou podezřelí z toho, že se společně s ruskými důstojníky tajné služby zapletli do explozí muničních skladů ve Vrběticích. K události došlo v roce 2014. Stejní aktéři taktéž podle NCOZ figurovali v takzvaném novičoku v britském Salisbury v roce 2018, kde byl otráven tajný agent.