ČR | Jste doma, hladoví a nevíte, co zakousnout. Otevřete dvířka ledničky, abyste si vzali ovoce. Za chvíli je otevřete znovu, abyste sáhli po sýru. Pak po zbytku salátu. Poté přijde na řadu jogurt…

Foto: ilustrační _ Pixabay

Spotřebitelská organizace Protégez-Vous upozorňuje na tři relativně časté situace, které významně přispívají k výši částky, kterou najdete na svém pravidelném vyúčtování za elektřinu. Jde o časté otevírání chladničky, ukládání horkých pokrmů do lednice a umisťování chladničky vedle zdroje tepla.

Časté otevírání zvyšuje „hladovost“ ledničky

Otevřít patnáctkrát denně chladničku nedá velkou práci. V domácnosti se dvěma lidmi stačí, když ji každý člen otevře dvakrát ráno, dvakrát v poledne a třikrát večer. Test ukázal, že při 15 otevření za den se průměrně zvýšila spotřeba chladničky o 17 %. Mezi testovanými se však našly i modely, kterým stoupla spotřeba při takovém režimu i o 32 %. Vzpomeňte proto, kolikrát necháte dvířka chladničky dokořán, když doplňujete nákup, nebo přemýšlíte, co by se z dostupných zdrojů dalo připravit k večeři. Změnou chování můžete své náklady snížit.

Horké jídlo do chladničky nepatří

Z důvodů zachování bezpečnosti pokrmů často vkládáme do útrob chladící skříňky ještě teplé jídlo. Protégez-Vous proto upozorňuje, že takové počínání může zvednout spotřebu elektřiny až o 15 %. Před uložením do chladu doporučuje například uložit nádobu s jídlem do studené vody nebo ponechat odkrytou, případně jídlo rozdělit na menší porce před tím, než je do chladničky uložíte. Není od věci myslet na to, že mezi položkami v chladničce by měl mít možnost proudit chladný vzduch. Chladnička by proto neměla být jídlem přeplněná.

Lednice vedle sporáku – raketový nárůst spotřeby

Z výsledků testů vyplynulo, že standardní chladnička, kterou umístíte blízko zdroje tepla, jakým je například sporák, potřebuje o 200 % víc elektřiny, než když ji obklopuje okolní teplota okolo 25°C. Dobrá rada proto zní, myslete předem na to, kam chladničku postavíte. Vařič, sporák, radiátor nebo myčka nejsou jejími nejlepšími sousedy, upozorňuje Protégez-Vous.

Zdroj: dTest