HOŠŤÁLKOVY | K havárii osmašedesátileté cyklistky došlo v sobotu 1. července 2017 v 18 hodin v Hošťálkovech. Žena nezvládla řízení kola a vlivem opilosti upadla na vozovku.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Kolemjdoucí jí přivolali zdravotníky, kteří ženu odvezli k vyšetření do nemocnice. Dechová zkouška u cyklistky vykázala hodnoty přesahující 1,8 promile,“ informovala mluvčí bruntálské policie Pavla Jiroušková.

VAROVÁNÍ PRO CYKLISTY:

V souvislosti s tímto případem je třeba zopakovat, že stejně jako řidič motorového vozidla ani cyklista nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku před jízdou, během jízdy nebo v době, kdy mohl být pod jejich vlivem. 

Cyklista pod vlivem alkoholu jednoznačně vykonává činnost, při níž by mohl ohrozit život či zdraví lidí nebo poškodit majetek. Tím se dopouští přestupku, nebo trestného činu. 

Za přestupek mu může být uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun. Závažnější jednání opilého cyklisty může být kvalifikováno jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Při ukládání trestu není cyklistovi ukládán trest zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení jízdního kola, stejně tak nemůže být cyklistovi zadržen řidičský průkaz. Tento doklad opravňuje k řízení motorového vozidla, kterým jízdní kolo samozřejmě není. Důležité je zmínit i to, že nošení helmy je v České republice povinné pouze u cyklistů do 18 let. Ovšem helma je velmi důležitá a i dospělí cyklisté by bez ní neměli jezdit.