OPAVSKO | Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve čtvrtek 7. září u člověka po pádu z výšky na Opavsku. Krajští operátoři byli po půl sedmé večer informováni o události poblíž obce Kružberk. Na místo odstartoval ostravský vrtulník LZS a vyjela pozemní posádka rychlé zdravotnické pomoci z Vítkova.

Foto: ZZS MSK

„Sedmatřicetiletý muž, vybavený lezeckými pomůckami, byl nalezen v lese, pod vzrostlým stromem, z něhož podle všech indicií spadl, a to z výšky okolo dvaceti metrů. Událost se však odehrála beze svědků a doba, po které byl nalezen, není jasná. Zasahující záchranáři zjistili, že je v bezvědomí, s vážnými poraněními a selhávajícím dýcháním. Lékař jej převedl na přístrojem řízenou ventilaci, dvěma žilními vstupy bylo zahájeno podávání léků,” uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

Pacient byl za stálé monitorace připraven k transportu, přičemž během nakládání do vrtulníku došlo k zástavě oběhu. „Týmy proto zahájily nepřímou srdeční masáž, kterou následně zajistily pomocí přístroje, aby mohl proběhnout letecký transport muže do zdravotnického zařízení. Na urgentním příjmu FN Ostrava jej předali do péče tamních lékařů ve stavu selhání všech základních životních funkcí,” řekl mluvčí závěrem.