OPAVA | Posádky zdravotnické záchranné služby zasahovaly v pondělí 11. prosince ráno u vážné dopravní nehody. V půl šesté přijali krajští operátoři informaci o střetu automobilu s osobou v Opavě-Vávrovicích. Na pomoc byl vyslán lékařský tým rendez-vous a posádka rychlé zdravotnické pomoci.

Foto: HZS MSK

„Jednapadesátiletého muže srazil na silnici automobil, přičemž postižený zůstal zaklíněn pod vozidlem. Vyprostit jej museli hasiči. Zasahující lékařka zjistila, že je pacient, který utrpěl vážná poranění hlavy a trupu, v bezvědomí a bezdeší, došlo také k selhání krevního oběhu,” sdělil Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

„Týmy ZZS proto ihned zahájily rozšířenou resuscitaci za použití přístrojové techniky a léků, zajistily dýchací cesty a přístrojem řízenou ventilaci. Po dvanácti minutách se jim podařilo obnovit srdeční činnost. Muž byl připraven k transportu do zdravotnického zařízení a následně v kritickém stavu předán lékařům urgentního příjmu ostravské Fakultní nemocnice,” uvedl mluvčí závěrem.

„60letý muž z Karviné řídil osobní motorové vozidlo tovární značky Škoda Fabia po silnici I. třídy čísla 57 v katastru obce Opava – městská část Vávrovice, a to ve směru jízdy od Krnova na Opavu, přičemž z doposud přesně neustanovených důvodů (podle jeho prvotního vyjádření však měl být oslněn protijedoucím blíže neznámým a nezjištěným nákladním motorovým vozidlem) při průjezdu pravotočivou zatáčkou přehlédl u pravé krajnice odstavené osobní motorové vozidlo tovární značky VW Passat. V přední části tohoto automobilu u otevřené kapoty motoru stál v té chvíli 52letý muž z Krnova a s největší pravděpodobností řešil poruchu svého vozu. Vlivem přehlídnutí odstaveného automobilu tak došlo k nárazu pravého předního rohu Škodovky do levého zadního rohu Volkswagenu. Po střetu byl Passat posunut vpřed a došlo ke sražení 52letého muže na zem a k následnému zaklínění celého jeho těla pod vozidlo,” informoval mluvčí policie René Černohorský.

U nehody dvou vozidel museli hasiči vyprostit řidiče, který zůstal zaklíněný pod vozidlem. Na místo byli vysláni profesionální hasiči ze stanice Opava se dvěma zásahovými automobily.

„Hasiči po příjezdu k nehodě ihned vyprostili řidiče, který byl částečně zaklíněný pod vozidlem. Hasiči přizvedli vozidlo a řidiče vytáhli. Jelikož nejevil známky života, ihned zahájili resuscitaci. Po příjezdu posádky záchranné služby, transportovali řidiče do sanitního vozu, kde ve spolupráci se zdravotníky, pokračovali v resuscitaci,” informoval Lukáš Popp, zastupující tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje

„Hasiči na místě provedli dále zajištění obou havarovaných vozidel, odpojili baterie a sorbentem zasypali rozlité provozní kapaliny. Komunikace byla po dobu zásahu a vyšetřování, přibližně 2,5 hodiny neprůjezdná. Po vyšetření nehody a odklizení trosek vozidel, byla silnice opětovně zprůjezdněna,” řekl mluvčí závěrem.

V souvislosti s touto dopravní nehodou žádají opavští policisté jakákoli svědectví, která jsou důležitá a potřebná k řádnému zadokumentování spisového materiálu. Zvlášť by zajisté pomohly i videozáznamy z palubních kamer projíždějících motorových vozidel, kde je zobrazen průběh nehodového děje i situace před střetem automobilů. Kladné informace a poznatky lze kdykoli telefonicky sdělit na bezplatnou linku tísňového volání Policie České republiky čísla 158 případně na mobilní telefonní číslo opavských dopravních policistů 735 788 950. Za informace a za případně poskytnuté videozáznamy policisté děkují.

Foto: HZS MSK