ČR | Vakcíny proti covid-19 jsou léčiva, která brání vzniku onemocnění způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 tím, že vyvolávají imunitní odpověď proti tomuto viru. Covid-19 může způsobit závažné onemocnění s možnými doposud neznámými dlouhodobými následky nebo i úmrtí u osob jakéhokoliv věku, včetně jinak zdravých lidí.
Proč se očkovat?
- Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě.
Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravé neštovice, dětská obrna, záškrt).
- Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou.
- Očkování bude dobrovolné plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
- Úspora času a peněz, možnost žít plnohodnotný život.
Neschopenka kvůli covid-19 znamená pro běžnou domácnost velké finanční ztráty. V případě komplikací tohoto onemocnění je samozřejmě nutná hospitalizace v nemocnici, po které obvykle následuje rekonvalescence. Tomu všemu zabrání vakcína.
Otázky a odpovědi
- Kdy bude vakcína proti COVID-19 dostupná?
V současné chvíli není žádná z vakcín proti COVID-19 v EU schválená. Vakcíny tohoto typu se dle legislativy povinně registrují centralizovaně, tedy takovou registraci uděluje Evropská komise na základě odborného zhodnocení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). EMA již obdržela žádost o registraci pro dvě vakcíny, a to od společnosti Pfizer a Moderna. Stanovisko by mohlo být vydáno během několika týdnů, ale ne dříve než 29. 12. 2020. Pokud budou předložená data dostatečně robustní tak, aby bylo možné konstatovat, že vakcína je kvalitní, bezpečná a účinná, EMA má v plánu uzavřít své hodnocení ohledně vakcíny firmy Pfizer na mimořádném zasedání naplánovaném právě na výše uvedený den, resp. 12. 1. 2021 u vakcíny od společnosti Moderna. Pak budou vakcíny k dispozici i u nás.
- Kdy začne očkování a kdo dostane vakcínu jako první?
Jakmile bude některá z vakcín registrovaná, může se začít s její distribucí. Ta bude probíhat postupně, dle kapacit výroby, a právě proto jsou ve vakcinační strategii stanoveny skupiny obyvatel, které budou očkovány přednostně. V první vlně se jedná zejména o seniory, zranitelné skupiny obyvatel a zdravotníky, kteří zajišťují krizovou připravenost zdravotního systému.
- Dostanou se k očkování všichni?
Ano. ČR má objednán dostatečný počet vakcín pro všechny své obyvatele. V současné chvíli jsou závazně objednány dávky pro cca 5,5 milionu obyvatel ČR, v záloze je možnost objednat dávky pro dalších až 10,6 mil. osob. ČR má tedy zajištěný dostatek vakcín pro všechny osoby.
- Pro koho bude očkování vhodné?
Vakcíny jsou vyvíjeny pro dospělé. Pro děti nebo těhotné ženy alespoň zpočátku vhodné nebudou. Abychom získali kolektivní imunitu, je třeba proočkovat 65 – 70 % populace.
- Kolik mě bude očkování stát?
Očkování proti COVID-19 bude NEPOVINNÉ a BEZPLATNÉ.
Toto není pravda!
- Vakcína bude nebezpečná. TO NENÍ PRAVDA!
Vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí případné nežádoucí účinky. Teprve poté je možné uvést vakcínu na trh. Vakcíny se testují na desítkách tisíc dobrovolníků, a to pod lékařským dohledem. U registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost. Bezpečnost vakcín je kontinuálně sledována i po jejich registraci a uvedení na trh.
- Vakcína nebude účinná. TO NENÍ PRAVDA!
Virus SARS-CoV-2 je podobný virům SARS a MERS. Týmy, které se věnovaly výzkumu vakcín na tyto viry, tak mohly využít předchozí znalosti a začít pracovat na vakcíně pro aktuální virus. Vzhledem k tomu, že se jedná o celosvětovou pandemii, jsou farmaceutické firmy ochotné věnovat do výzkumu mnohem více finančních i lidských zdrojů než do jakéhokoliv jiného výzkumu. Kritéria pro registraci vakcín jsou přísnější než pro léky, protože takový přípravek se aplikuje zdravé populaci. Rozhodnutí o registraci vakcín je podloženo všemi potřebnými údaji.
- Vakcína způsobí nemoc samotnou. TO NENÍ PRAVDA!
Žádná z vakcín proti COVID-19 neobsahuje celý virus, který by byl schopen se množit nebo dostávat se do buněk, a tedy není schopen infikovat člověka. Vakcíny obsahují jen součásti, které budou stimulovat imunitní systém, aby vytvořil protilátky. Vakcína není nebezpečná ani nezpůsobí nemoc samotnou.
- Infekci potlačíme pouze dodržováním hygienických standardů. TO NENÍ PRAVDA!
Na snížení výskytu nemocí má vliv mnoho různých faktorů, včetně úrovně hygieny. Klíčovou roli v případě COVID-19 však jednoznačně hraje očkování. Pouze mytí rukou nás nyní už nespasí.
- K vymizení viru stačí promořit populaci. TO NENÍ PRAVDA!
Odborníci se shodují, že k zastavení šíření COVID-19 je potřeba dosáhnout 60-70% imunizace společnosti. Kolektivní imunity lze efektivně a nejrychleji dosáhnout jedině prostřednictvím očkování. Samovolné promoření by mělo za následek příliš velké množství obětí, ve hře by byla také neustálá hrozba kolapsu zdravotního systému.
- Vakcíny jsou nebezpečné, protože obsahují škodlivé látky jako např. hliník nebo rtuť. TO NENÍ PRAVDA!
Voda, vzduch, ale i mateřské mléko – hliník je všude kolem nás. Objevuje se i v některých vakcínách, ale v žádném případě ne v množství, které by bylo nebezpečné pro lidský organismus. Rtuť vakcíny neobsahují. U všech registrovaných léčivých přípravků je zaručena jejich bezpečnost, účinnost a farmaceutická jakost. Bezpečnost všech léčiv je kontinuálně sledována i po jejich uvedení na trh a veškeré nežádoucí účinky lékové agentury v celé EU bedlivě monitorují a vyhodnocují.
- Očkování nemá význam pro ty, co nemoc prodělali. TO NENÍ PRAVDA!
Jakkoliv není jasné, jak dlouho tzv. post infekční imunita vydrží, rozhodně nejde o celoživotní ani dlouhodobou imunitu. I když data ukazují, že po prodělané nemoci by člověk neměl onemocnět za krátkou dobu znovu, jsou zaznamenány i výjimečné případy, kdy lidé onemocněli dvakrát po sobě s odstupem jednoho nebo dvou měsíců. Očkovací látka vytvoří daleko vyšší hladiny protilátek a buněčnou imunitu. Taková imunita je robustnější, a proto také dlouhodobější.
- Očkování nemá smysl, protože virus stejně zmutuje. TO NENÍ PRAVDA!
Z dosavadních výzkumů vyplývá, že chřipkový virus mutuje desetkrát častěji než virus SARS-CoV-2. Naopak, čím méně lidí bude očkovaných, tím více bude vir v populaci cirkulovat, a tedy i mutovat. Pokud se naočkuje dostatečné množství lidí, koloběh viru se zmírní.
Jak probíhá schvalování vakcín
Vzhledem k naléhavosti pandemie jsou vakcíny proti COVID-19 vyvíjeny a registrovány rychleji než obvykle. Budou však splňovat stejně vysoké standardy jako všechny ostatní vakcíny.
Zdroj: MZČR