KRNOV | Město Krnov se může chlubit celou řadou osobností, které aktivně působí v oblasti umění a kultury. Že jich je dostatek, dokazuje skutečnost, že každý rok nebývá nouze o kandidáty, kteří si za reprezentaci města na poli kultury zaslouží ocenění. Stejně tomu bylo i letos a tak v úterý 16. května mohlo v Koncertní síni sv. Ducha proběhnout slavnostní vyhlášení ocenění v kultuře za rok 2016.

Za úspěchy v loňském roce převzalo ocenění šest jednotlivců a dvě kulturní tělesa. Devět osobností získalo ocenění za celoživotní, nebo dlouhodobý přínos v kultuře města Krnova a třem dětem do deseti let byl předán Certifikát mladého umělce.

„Děkuji všem nominovaným a oceněným za jejich inspirující práci a tvorbu. Cením si jí a obdivuji vás. Děkuji členům kulturní komise Rady města Krnov za dobrou a nelehkou práci. Děkuji učitelům, lektorům, rodičům, kteří častokrát mají výrazný podíl na dosažených úspěších svých dětí, svěřenců. Přeji městu Krnovu, aby i nadále bylo přirozeným kulturním centrem širokého okolí,“ uvedl během slavnostního oceňování Michal Brunclík.

Nominace na ocenění v kultuře podávají občané a také členové kulturní komise. Definitivní slovo ve výběru pak má rada města.

MLADÝ UMĚLEC

Eleni Elavsky, ZUŠ Krnov, hudební obor

Nadějná osmiletá klavíristka narozená ve Spojených státech již za svou kariéru získala Zlaté pásmo v mezinárodní soutěži Ilji Hurníka v Háji ve Slezsku a 1. místo v okresní soutěži ve hře na klavír, pořádané ministerstvem školství.

Ludmila Boková, ZUŠ Krnov, hudební obor

Liduška patří k nejmladším žákům ZUŠ a svým tancem, hrou na zobcovou flétnu i výtvarným cítěním reprezentuje aktivně svou školu, ať už uměleckou, tak základní a v neposlední řadě i město Krnov.

Pavlína Slavíková, ZUŠ Krnov, taneční obor

Přesto, že je Pavlínka teprve žákyní třetího ročníku, má za sebou tato malá tanečnice již prezentaci v řadě choreografií. Účast v mnoha soutěžích proměňuje v umístěních na předních pozicích a pravidelně tak postupuje do krajských kol.

JEDNOTLIVEC DO 18 LET

Viktorie Kutálková

Je vynikající hráčkou na klarinet, své dovednosti získává v ZUŠ Krnov, v klarinetové třídě Mgr. Pavlina Panajotova. Pravidelně se zúčastňuje vystoupení a řady významných hudebních soutěží v rámci školy. V roce 2015 se umístila na 1. místě v krajském kole, v ústředním kole skončila na 2. místě. Od roku 2011 je členkou Dechového orchestru mladých Krnov, s nímž reprezentovala naši zemi na festivalu dechových orchestrů Beijing International Band Festival v Pekingu.

Eliška Marková

Eliška Marková je zpěvačkou vynikajících kvalit. Je externí členkou pěveckého sboru Altán a členkou sboru při ZUŠ Krnov. V roce 2015 obsadila 3. místo v celostátní soutěži v Litoměřicích. V loňském roce dosáhla největšího úspěchu, když se probojovala do nejužšího finále soutěže Sanremo Junior CZ a za doprovodu velkého orchestru vystoupila na slavnostním koncertu v paláci Hybernia v Praze.

Richard Švéda

Již deset let navštěvuje ZUŠ Krnov a od roku 2009 je v klarinetové třídě Mgr. Pavlina Panajotova. Průběžně reprezentuje ZUŠ a Krnov v sólové hře na klarinet, v klarinetovém souboru a DOM Krnov. V roce 2015 se umístil na 1. místě v celostátním kole soutěže ZUŠ. S dechovým orchestrem se účastnil festivalu Beijing International Band Festival v Pekingu. V současné době je prvním klarinetistou tohoto úspěšného hudebního tělesa.

Jakub Osadník

Je žákem ZUŠ Krnov, klavírní třídy Šárky Richterové. Kromě sólového klavíru, čtyřruční a komorní hry hraje také na varhany a je výborný korepetitor. Doprovází Ženský pěvecký sbor pod vedením paní Jany Hlaviznové a nyní navštěvuje chrámový sbor u svatého Martina. K jeho úspěchům patří v roce 2014 1. místo v okresním kole soutěže ZUŠ ve hře na klavír. V loňském roce se opět zúčastnil soutěže pořádané ministerstvem školství, a to v komorní hře. Často vystupuje na koncertech a jiných akcích pořádaných nejen ZUŠ. Je velmi houževnatý, pracovitý a citlivý. Hudba se stala jeho životní láskou.

Julie Kašpárková

Je žákyní ZUŠ Krnov, klavírní třídy Šárky Richterové. Před sedmi lety se poprvé zúčastnila prestižní soutěže Prague Junior Note, v níž získala 2. místo. V roce 2013 se zúčastnila mezinárodní soutěže v Broumově, kde získala čestné uznání a od studentské poroty 3. místo. V roce 2014 se zúčastnila celorepublikové soutěže pořádané ministerstvem školství a v krajském kole obsadila 2. místo. Mnohokrát účinkovala na opavském mezinárodním festivalu Magický klavír v proměnách času. V letošním školním roce opět soutěžila ve hře na klavír pořádané ministerstvem školství a v krajském kole získala 3. místo. Kromě klavíru se léta věnuje také tanci a literárně dramatickému oboru. Je stále usměvavá a srší aktivitou.

JEDNOTLIVEC

Helena Nejedlá

Helena Nejedlá byla dříve aktivní sportovkyní, ale po svém ochrnutí se začala plně věnovat umělecké tvorbě. Kreslí, maluje na hedvábí a tvoří také z keramiky. Vystavuje po celé republice i v zahraničí. V roce 2016 vyhrála 24. ročník národní abilympiády v kategorii Enkaustika a reprezentovala Krnov a ČR na mezinárodní abilympiádě ve francouzském Bordeaux, odkud si odvezla medaili pro nejúspěšnějšího člena národního týmu.

KULTURNÍ TĚLESO

Ženský pěvecký sbor Legato

Za dobu své čtyřleté existence se pěvecký sbor Legato stal neodmyslitelnou součástí krnovské kulturní scény. Krnovské hudební veřejnosti je sbor znám jako kolektiv činorodých, všestranných, nestárnoucích dam, které se aktivně podílejí na udržení tradice sborového zpěvu v Krnově. Kvalita pěveckého projevu Legata soustavně roste a navyšuje se jak počet členek bez rozdílu věku, tak počet vystoupení a koncertů na Krnovsku i mimo okres Bruntál. Obdivuhodná byla jejich koncertní činnost v loňském roce, kdy se sbor podílel na vzniku přehlídky „Krnov zpívá“ a absolvoval řadu koncertů v Krnově i v jiných městech. Členky sboru se ale nevěnují jen hudebním aktivitám. Nelze pominout jejich účast na veřejně společenských akcích, jako jsou Spanilá jízda Krnovem nebo Zažij město jinak. Svou činností sbor obohacuje kulturní život Krnova a ke cti Legata patří i skutečnost, že mnohé z akcí jsou pořádány charitativně pro seniory, zdravotně postižené a sociálně potřebné občany.

Dechový orchestr mladých Krnov

DOM založil v roce 1961 Karel Dospiva, který orchestr vedl do roku 2010. Vysoké nároky dirigenta kladené na členy orchestru velmi záhy přinesly zasloužené úspěchy ve formě pravidelného umisťování mezi nejlepšími hudebními tělesy tohoto typu. Důkazem jsou nepřetržitá vítězství v ústředních kolech soutěží dechových orchestrů ZUŠ v letech 1971 až 1990 a v neposlední řadě i účast na dalších velkých festivalech a soutěžích v ČR, např. Kmochův Kolín, FEDO Štětí nebo soutěží v Praze, Brně a Ostravě. Posledním úspěchem na domácí půdě byla účast v mezinárodní soutěži velkých dechových orchestrů v Ostravě v červnu 2015, kde získal zlaté pásmo s vyznamenáním a cenu za nejlepší provedení povinné skladby. DOM si velmi dobře vedl i v soutěžích a festivalech pořádaných téměř ve všech evropských zemích. Mezi největší mezinárodní úspěchy orchestru patří vystoupení v Royal Albert Hall v Londýně (1991) a koncertní turné po USA (2008). V loňském roce orchestr reprezentoval Krnov a ČR na festivalu Beijing International Band Festival v Pekingu. Od roku 2010 je uměleckým vedoucím a hlavním dirigentem 60 členného hudebního tělesa bývalý hráč orchestru a současný učitel ZUŠ Krnov Luděk Tlach, který úspěšně navázal na práci Karla Dospivy. Orchestru se pod jeho vedením daří zachovat precizní provedení jednotlivých skladeb, stále rozšiřovat repertoár a přibližovat tak hudbu různých žánrů posluchačské veřejnosti. Luděk Tlach stále drží vysokou uměleckou úroveň orchestru.

DLOUHODOBÝ PŘÍNOS V KULTUŘE MĚSTA KRNOVA

Dorota Smělíková

Dorota Smělíková je absolventkou Pedagogické fakulty UP v Olomouci, stále však studuje zpěv na Hudební fakultě JAMU. Jako sólistka souboru staré hudby Ensemble Damian Olomouc se věnuje barokní opeře. Je rovněž členkou kočovného divadla Teatrum Schrattenbach. Vystupuje po celé České republice. V roce 2013 založila ženský pěvecký sbor Altán a společně dosahují nebývalých úspěchů jak v Česku, tak i v zahraničí. Mimo sólových vystoupení ji Krnované znají také jako varhanici Městského úřadu Krnov.

Martin Hradečný

Krnovský promotér a zároveň významný provozovatel Kofola Music Clubu. Více než třicet pět let působí v kapele Proxima, je manažerem souboru Krnovanka. Od roku 1992 do 1999 působil v Rocker clubu jako produkční, poté čtyři roky vedl produkci v klubu Las Vegas a pravidelně působil v opavském klubu Jam. Od roku 2003 provozuje hudební klub Kofola Music Club. Díky jeho píli, trpělivosti, odhodlání a někdy i odvaze jít do rizika má klub celorepublikový věhlas. Vystřídalo se v něm bezpočet našich, ale i mnoho zahraničních kapel, včetně světových hvězd. A na co nestačí kapacita klubu, tam Martin Hradečný zorganizuje zájezd – na koncerty, muzikály a jiné kulturní akce. Martin Hradečný je členem Výboru Akademie populární hudby, která uděluje hudební ceny Anděl a je také členem kulturní komise města Krnova.

Hana Gajdošová, Jiří Novák

Profesionální taneční pár, sourozenci, kteří vedou pro studenty taneční kurzy a učí je nejen společenským tancům, ale i správné etiketě. Hanka svou profesionální kariéru sportovního tance začala v 11 letech. Trénovala ve Frýdku-Místku a později v Ostravě, protancovala se do nejvyšší mezinárodní třídy M, která jí umožnila reprezentovat ČR na prestižních zahraničních soutěžích. Měla vždy skvělé taneční partnery. Po jejím boku stál bratr Petr Novák, Lukáš Čep a Radim Služy. Po odchodu na vysokou školu zanechala soutěžní kariéry a začala se věnovat trenérství a komerčnímu tancování. Jiří Novák se sportovním tancem začal v osmi letech po boku svých sourozenců. Trénoval ve Frýdku-Místku, později byl tanečníkem LR Cosmetic Dance Teamu Ostrava a klubu Akcent Ostrava. Vytancoval si nejvyšší mezinárodní třídu M a na stupně vítězů se postavil nejen v domácích soutěžích a mistrovstvích, ale také v soutěžích zahraničních. Jirkovými tanečními partnerkami byly Veronika Posmeková, Dagmar Bachová, Veronika Šindlerová, Zuzana Prokopová a Lenka Chovančíková. Jiří Novák byl několikrát mistrem ČR v družstvech, několikanásobným vicemistrem taneční ligy a k jeho největším úspěchům patří účast ve čtvrtfinále mistrovství světa v Singapuru. Soutěžní tancování ukončil v roce 2006 a nyní se spolu s Hankou věnuje trenérství a vedení kurzů tance a společenské výchovy.

Renata Ramazanová

Renata Ramazanová se významnou měrou zasadila o skutečnost, že část areálu Karnoly byla prohlášena národní kulturní památkou. Podílí se na rozvoji kultury města Krnova. Jako teoretik výtvarného umění pomáhá propagovat krnovské výtvarníky a její fundované příspěvky tvoří nezaměnitelnou součást výstavních katalogů a vernisáží nejen v Krnově. Je spoluzakladatelkou volného sdružení krnovských výtvarníků a13 a má nemalý podíl na rozvoji přeshraniční spolupráce mezi výtvarnými i jinými umělci. Rovněž pravidelně přispívá do publikací, věnujících se historii města Krnova.

CELOŽIVOTNÍ PŘÍNOS V KULTUŘE MĚSTA KRNOVA

Stanislav Bačovský

Stanislav Bačovský je známý krnovský fotograf. V profesi seřizovač textilních strojů pracoval až do důchodu v závodech Karnoly, kde začal také fotografovat a jeho záliba přešla ve spolupráci s vedením podniku, kdy se stal neoficiálním podnikovým fotografem. Zároveň se věnoval vedení fotokroužku. Mezi oblíbená témata jeho prací patří reportáž, krajina a městská architektura. Počátkem 70. let minulého století začal publikovat i v tištěných médiích, od roku 1987 samostatně vystavuje v Krnově i v dalších místech kraje. Ve spolupráci s tiskárnou Retis stál za vydáním prvních propagačních tiskovin města, svými fotografiemi přispěl do materiálů Slezské univerzity v Opavě a také do publikací, knih, almanachů a kalendářů vydaných různými krnovskými organizacemi a institucemi. Díky tvorbě pana Stanislava Bačovského má Krnov přehlednou dokumentaci o proměnách města a jeho architektury v běhu času.

Ludmila Marková

Paní Ludmila Marková letos oslaví kulaté životní jubileum. Téměř celý život pracovala ve prospěch krnovské kultury. Nejprve jako zaměstnanec a později jako vedoucí Městské osvětové besedy a následně MIKS Krnov. Významnou měrou se podílela na rozvoji kultury v Krnově a na organizaci Divadelního máje Krnov. V dalších letech pracovala jako vedoucí Městského muzea v Krnově a několik let byla kronikářkou města. I po odchodu do důchodu je stále aktivní. Spolupodílela se na organizaci vzpomínkového koncertu s názvem „Aká si mi krásná“, na základě kterého vznikl ženský pěvecký sbor Legato, jehož je Ludmila Marková členkou.

Petr Cestr

Již 25 let vykonává funkci ředitele Městské knihovny v Krnově. Městská knihovna se díky jeho působení stala moderní a oblíbenou kulturní institucí, která dokáže naplnit potřeby mnoha generací Krnovanů. Mezi nejvýznamnější úspěchy patří kompletní rekonstrukce knihovny v roce 2003. Krnovská knihovna je dnes institucí, která svým významem výrazně překračuje hranice našeho města, zdaleka není jen půjčovnou knih, ale především místem plným života, což potvrdilo její vítězství v soutěži Knihovna Moravskoslezského kraje 2015, v níž získala titul Knihovnická K2.

Pavel Měrka

Když se vysloví jméno Pavel Měrka, tak se velkému počtu Krnovanů objeví úsměv na tváří spojený s příjemnými pocity a vzpomínkami na mládí, na čas radosti, čas prvních nesmělých krůčků k dospělosti, čas tanečních. Právě kursy taneční a společenské výchovy začal Pavel Měrka vést v Krnově a jeho okolí před 47 lety. Uváděl do společenského života chlapce a dívky a vedl je v té významné kulturní nadstavbě každého mladého jedince, za což mu patří poděkování, obdiv a významné uznání. Ani po dlouhých letech strávených na parketu oblíbený taneční mistr neztrácí svůj šarm a rodiče na prodloužených a kolonách svých dětí mají často pocit, že se od dob, kdy sami chodili do tanečních, téměř nic nezměnilo.

Zdroj MěÚ Krnov | Foto MěÚ Krnov