ČR | Toxické zplodiny z cigaretového kouře dlouhodobě ulpívají na textiliích, na podlaze, zdech i dalších površích a ohrožují tak osoby v jejich blízkosti. V této souvislosti hovoří odborníci o terciárním kouření.
Je známo, že karcinogenní tabákový kouř škodí nejen kuřákům, ale i osobám v jejich okolí. Ty jsou vystaveny pasivnímu kouření takzvaného sekundárního kouře. Ten se skládá z kouře hořící cigarety a kouře vydechovaného kuřákem a obsahuje zvlášť vysoké množství jedovatých složek.
Škodlivé látky jsou obsaženy v tabáku nebo vznikají při jeho zahřívání a pálení. Část škodlivin mají na svědomí také různé příchutě a podobné látky, například sladidla a mentol. Při jejich spalování se tvoří plyny a mikroskopické částice. V nich bylo identifikováno 4000 složek, z nichž 40 je rakovinotvorných. Jedna studie ukázala, že koncentrace nebezpečných látek vznikajících v místnostech, kde se kouří, přesahuje bezpečné normy ještě osm hodin po uhašení cigarety.
Méně se hovoří o ultrapasivním neboli terciárním kouření. Terciární kouř sestává z jemných částeček cigaretového kouře, které poletují vzduchem i několik týdnů a usazují se všude – na kobercích, nábytku, záclonách, vlasech nebo oblečení. Tvoří je dehet, těžké kovy, deriváty dusičnanů i radioaktivní látky jako radium nebo polonium. Děti hrající si na podlaze takových prostor jsou jim vystaveny nejsilněji.
V autě kuřáka se jedovaté látky hromadí na zadních sedadlech, a to desetkrát více než v nekuřáckém voze. Znečištění tohoto typu bylo objeveno i na místech, kdy nikdo nikdy nekouřil. Jedna americká studie ukázala, že 29 % částic ve vzduchu školní třídy, kde je kouření zakázáno, obsahovalo chemické látky pocházející z tabáku. Dostaly se tam přes oblečení, vlasy nebo dech kuřáků.
Bránit se lze různými způsoby – pravidelným úklidem, používáním vysavačů s HEPA filtry, častým mytím sedaček, matrací a koberců, praním interiérových textilií, větráním, zastavením kouření. I elektronické cigarety zvyšují koncentrace škodlivých látek. Jejich kouř obsahuje těkavé organické sloučeniny, nitrosaminy, aldehydy, aromatické látky a aditiva. Jejich dlouhodobé účinky zatím nejsou známy, ale rozhodně by se neměly používat v blízkosti dětí a v uzavřených místnostech.
Zdroj: dTest